Wietnam
W ostatnich latach wielkim klientem rosyjskiej zbrojeniówki stał się Wietnam. Jest to wyraz zacieśniania stosunków obu krajów na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej. Rosyjski holding zbrojeniowy Rosoboronexport przewiduje, że w latach 2012-2015 wietnamskie zamówienia osiągną łączną wartośc 3,2 mld USD.
Do tej pory największą transakcją była zawarta w 2009 roku umowa na zakup sześciu okrętów podwodnych ulepszonego projektu 877 (typ Kilo) dla wietnamskiej marynarki wojennej, warta przeszło 2 mld USD. Poza tym Wietnam zamówił łącznie sześć fregat rakietowych projektu 1166.1 (Gepard) oraz myśliwce Su-30.
Przedstawiciele rosyjskiego przemysłu obronnego przewidują, że eksport broni do Wietnamu, który już stanowi połowę całego eksportu rosyjskiego uzbrojenia do regionu Azji Południowo-Wschodniej, w następnych latach wzrośnie jeszcze bardziej. W rezultacie Hanoi ma być trzecim największym klientem Kremla.
Analitycy wskazują jasno, że wietnamskie władze przykładają szczególną wagę do rozbudowy sił morskich z powodu nierozwiązanego sporu terytorialnego z Chinami o Wyspy Paracelskie na Morzu Południowochińskim. Potężny sąsiad od 40 lat zajmuje ten malutki archipelag, do którego prawo roszczą sobie Wietnamczycy. W ostatnich tygodniach z tego powodu w Wietnamie wybuchła fala gwałtownych protestów, które przerodziły się w antychińskie zamieszki.
Na zdjęciu: okręt podwodny "Hanoi" - pierwsza jednostka typu Kilo dostarczona Wietnamowi przez Rosję.