Trwa ładowanie...
23-12-2015 06:12

KOD: dzisiaj w Sejmie przegrała demokracja

• Sejm uchwalił nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS
• Mateusz Kijowski z KOD informuje o spotkaniu pod Sejmem o godzinie 11.00
• KOD zapowiada ogłoszenie specjalnej inicjatywy, która pozwoli wyjść z obecnego impasu prawnego

KOD: dzisiaj w Sejmie przegrała demokracjaŹródło: PAP
d1643fm
d1643fm

Senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji będą od rana rozpatrywały nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Ustawa została późnym wieczorem przyjęta przez Sejm. Oczekuje się, że do południa ustawa wyjdzie z komisji i trafi na obrady plenarne Senatu.

Decyzję Sejmu poprzedziła burzliwa dyskusja, towarzysząca głosowaniu nad poprawkami. Te zgłoszone przez opozycję - PO, PSL i Nowoczesną - zostały odrzucone glosami przez Prawa i Sprawiedliwości. Nie przyjęto między innymi poprawek pozwalających na możliwość złożenia pisemnego ślubowania przez sędziego Trybunału, na zmniejszenie wymaganej liczby głosów potrzebnej do wydania wyroku, a także wyboru prezesa tego organu oraz poprawkę, która wydłużyłaby vacatio legis nowelizacji do 3 miesięcy.

"Dzisiaj w Sejmie przegrała demokracja"

Lider Komitetu Obrony Demokracji zareagował na to, co się stało w Sejmie, publikując wpis na stronie portalu społecznościowego. Zapowiedział ogłoszenie specjalnej inicjatywy KOD, która ma być inna, niż dotychczasowe. Mateusz Kijowski napisał: "Dzisiaj w Sejmie przegrała demokracja. To nie jest ostateczna klęska, ale sytuacja jest poważna."

"Nie będziemy manifestować ani maszerować" - napisał Kijowski. "Zaproponujemy rozwiązanie, które pozwoli wyjść z obecnego impasu prawnego" - czytamy dalej.

d1643fm

Jednocześnie zaapelował, żeby koncentrować się na możliwościach rozwiązywania problemów a nie na eskalacji emocji. "Rozumiem, że wzburzenie po dzisiejszych obradach i decyzjach jest gigantyczne. Ale musimy szukać rozwiązań pokojowych i konstruktywnych. Liczę, że dzięki naszej toczącej się od kilku tygodni rozmowy o demokracji jesteśmy w stanie uszanować porządek prawny i porządek społeczny. Że nasz sprzeciw wobec zamachu na demokrację nie przybierze form z zasadami demokracji sprzecznych" - kończy swój wpis Kijowski.

Komisja Ustawodawcza wprowadziła poprawki

W poniedziałek Komisja Ustawodawcza wprowadziła do pierwotnej propozycji kilka poprawek, między innymi, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem ogłoszenia ustawy w "Dzienniku Ustaw". Inna przyjęta poprawka zakłada, że Trybunał Konstytucyjny będzie rozpatrywał skargi zgodnie z kolejnością ich wpłynięcia. Wyroki mają zapadać większością 2/3 głosów sędziów, w wielu sprawach w pełnym - 13-osobowym składzie. Zmniejszony, 7-osobowy skład będzie rozpatrywał sprawy skarg konstytucyjnych i pytań prawnych.

Zaakceptowano również zmianę przewidującą, że - poza kilkoma wyjątkami - rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie. W przypadku spraw orzekanych w pełnym składzie termin ten wynosi 6 miesięcy.

Zaakceptowano również autopoprawkę PiS, która przywraca zapisany w ustawie o Trybunale przepis dotyczący tego, że wybrany przez Sejm sędzia składa ślubowanie przed prezydentem. W nowelizacji ustawy PiS zapisano, że ślubowanie jest składane przed marszałkiem Sejmu. Posłowie przyjęli również autopoprawkę PiS, która przywraca zapis, że siedzibą Trybunału jest Warszawa.

d1643fm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1643fm
Więcej tematów