PolskaKochały ich wszystkie dzieci, stanęli w Bielsku-Białej

Kochały ich wszystkie dzieci, stanęli w Bielsku-Białej

Za rok skończą 50 lat. Niepomni swojego dojrzałego wieku dalej biegają w krótkich portkach i koszulkach. Bolek to ten wyższy i szczuplejszy, Lolek - mniejszy i tęższy. Obaj pierwszy raz pojawili się na ekranie telewizyjnym w 1962 roku. Stworzyli ich rysownicy ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki. Mieli ręce pełne roboty przez 23 lata. W tym czasie nakręcono ponad 150 odcinków "Bolka i Lolka" w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe.

Kochały ich wszystkie dzieci, stanęli w Bielsku-Białej
Źródło zdjęć: © PAP

19.05.2011 | aktual.: 19.05.2011 16:20

Przygody urwisów, którzy na imię tak naprawdę mieli Bolesław i Karol, i mówili głosami czterech aktorek (Ewy Złotowskiej, Ilony Kuśmierskiej, Danuty Mancewicz i Danuty Przesmyckiej) od razu spodobały się dzieciom. Chłopcy bawili się, wcielając się w postać innego bohatera - np. Wilhelma Tella, kowbojów, Indian czy Robinsona Crusoe, wyjeżdżali na wakacje w egzotyczne miejsca, a nawet poznawali pracę górników w przodku.

Po 11 latach do chłopaków dołączyła Tola, która w sumie pojawiła się w 30 odcinkach serialu.

Kilka lat temu "Bolek i Lolek" wygrali plebiscyt na kreskówkę wszech czasów. Teraz znowu wracają na miejsce bohaterów dziecięcej wyobraźni i popkultury - głównie dzięki swoim rodzicom, którzy ciągle odczuwają sentyment do Bolka i Lolka i zachęcają pociechy do sięgania po przygody urwisów.

W dniu odsłonięcia rzeźby w Bielsku-Białej ma premierę nowa seria Wydawnictwa Znak, składająca się z 11 książeczek dla dzieci z Bolkiem i Lolkiem w rolach głównych.

- Kupiliśmy prawa autorskie do tych postaci, ale w naszych książkach Bolek i Lolek są przeniesieni do współczesności - mówi Joanna Białek ze Znaku. - To postaci bardzo lubiane przez rodziców, dlatego mamy nadzieję, że kupując te książki, będą chcieli pokazać dzieciom atmosferę swojego dzieciństwa. Planujemy wydanie w tym roku kolejnych książek z Bolkiem i Lolkiem - dodaje Białek.

Autorami książeczek są Maciej Wojtyszko, znany m.in. z serii książek o Brombie i Joanna Olech. - Chcieliśmy odnowić formę opowiadań, wykorzystując postaci, które ludzie kochają - mówi Wojtyszko. - Staraliśmy się zachować ducha oryginału, czyli życzliwość w stosunku do bohaterów, inteligencję i szczyptę ironii, które były znakami rozpoznawczymi serialu - dodaje pisarz.

Przy okazji reaktywacji bohaterów kultowej kreskówki, odbędzie się akcja "Cała Polska rysuje Bolka i Lolka", skierowana do dzieci i ogólnopolski Dzień Dziecka z Bolkiem i Lolkiem. Szczegóły na stronie www.bolekilolek.pl

Przez lata toczyły się spory o prawa autorskie do Bolka i Lolka, dlatego wydawnictwa z nimi w roli głównej nie pojawiały się. Teraz o przygodach urwisów można poczytać w opowiadaniach (ok. 14 zł) oraz książkach edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci w wieku 4-5 lat (ok. 5 zł) Wydawnictwa Znak (m.in. "Bolek i Lolek. Straszne skutki oglądania telewizji"). Aidem-Media wydała serię komputerowych gier edukacyjnych, w których Bolek i Lolek uczą np. alfabetu czy języka angielskiego (ok. 10-30 zł). Odcinki serialu na DVD wydała firma GM Distribution (ok. 25 zł). Kultowa kreskówka jest też prezentowana na antenie Telewizji Polonia w soboty o godzinie 19.10.

W ścisłej tajemnicy trzymane było przez ostatnie dni to, jak wygląda pomnik Bolka i Lolka przed bielską galerią Sfera. Wszystko stanie się jasne w czwartek o godz. 13.30, kiedy to monument bajkowych urwisów zostanie oficjalnie odsłonięty.

Bielszczanie, którzy chcieli zobaczyć, jak Bolek i Lolek będą wyglądać na cokole, niewiele mogli wskórać, bo pomnik został ogrodzony płotem i dodatkowo zawinięty folią.

Mieszkańcy nie ukrywają radości, że wreszcie dwaj najsłynniejsi bielszczanie doczekali się pomnika. Upłynęło bowiem sporo wody w Białej nim spadkobiercom praw autorskich do postaci urwisów udało się dogadać, tak samo było z ich negocjacjami z miastem.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że postaci bohaterów będą wykonane z brązu. Mają mieć ok. 130-140 cm wysokości. Pojawi się przy nich także globus - pomysł pomnika zaczerpnięto z kadru z kreskówki.

W Bielsku-Białej od wielu miesięcy toczy się dyskusja, gdzie powinien stanąć pomnik Bolka i Lolka. Niektórzy chętnie widzieliby go przed Studiem Filmów Rysunkowych, gdzie powstawała bajka. Ale stanie przed bielską Sferą, bo - jak ćwierkają wróble na dachu - galeria dołożyła się do pomnika i jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc nad Białą.

Polecamy w wydaniu internetowym: Najlepsze kreskówki z czasów PRL [RANKING]

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)