Kobiety tworzyły sztukę wcześniej niż sądzili naukowcy
Prehistoryczne freski naskalne w jaskiniach Francji czy Hiszpanii mogły być wykonane przez kobiety - informuje serwis National Geographic. Wskazują na to znajdujące się na freskach odciski dłoni, które prawdopodobnie należą do kobiet.
29.06.2009 | aktual.: 29.06.2009 13:50
Odciski dłoni zaczęły się pojawiać w jaskiniach około 30 tys. lat temu. Czasami towarzyszą one freskom naskalnym, jak w jaskini Pech Merle we Francji, gdzie takimi odciskami otoczone są malunki cętkowanych koni sprzed 25 tys. lat.
Do niedawna większość naukowców zakładała, że były to odciski dłoni mężczyzn. - Ale nawet pobieżna analiza fotografii skłoniła mnie do uznania, że było tam wiele dłoni kobiecych - wyjaśnia archeolog Dean Snow z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii. Jego zdaniem, wskazują na to proporcje i budowa tych dłoni.
Podobne wyniki dały badania w hiszpańskiej jaskini El Castillo, w której odciski dłoni datowano na 28 tys. lat.
Zdaniem Snowa, proporcje długości palców są w wielu wypadkach charakterystyczne dla kobiet. Oznacza to, że w prehistorycznych kulturach kobiety mogły odgrywać ważną rolę.
Ponieważ proporcje dłoni zmieniają się w zależności od populacji, Snow przeprowadził dodatkowe pomiary porównawcze wśród dzisiejszych Europejczyków. Jego badania były finansowane przez National Geographic Society.
- Nie wiemy, jaka była funkcja artystów w górnym paleolicie, około 40-20 tys. lat temu. Badania te są jednak krokiem naprzód w uznaniu, że dużą część z nich stanowiły kobiety - podsumowuje badacz.