Elizabeth Bentley
Od zdrajczyni do bohaterki, można z kolei powiedzieć o Elizabeth Bentley. W latach 30. podjęła studia na Uniwersytecie Columbia, gdzie zaczęła uczęszczać na spotkania Amerykańskiej Ligi Przeciw Wojnie i Faszyzmowi. Gdy dowiedziała się, że jej znajomi należą do Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych, sama postanowiła się do niej przyłączyć.
W 1938 roku skontaktował się z nią Jacob Golos, oficer NKWD z amerykańskim paszportem. Bentley sądziła, że szpiegowskie zadania, które jej zlecał były częścią partyjnej działalności, nie zdawała sobie sprawy, że w ten sposób rozpoczęła współpracę z ZSRR. Oboje wkrótce zostali parą, musiały minąć dwa lata, by kobieta dowiedziała się, kto jest jej prawdziwym mocodawcą.
Gdy w 1943 roku zmarł Golos, Bentley stopniowo odwracała się od komunistów. Kolejne konflikty personalne skłoniły ją do zerwania kontaktów z agentami ZSRR. Przy okazji dostarczyła Stanom Zjednoczonym 150 nazwisk amerykańskich obywateli, którzy szpiegowali na rzecz Sowietów. Stała się prawdziwą gwiazdą ery makkartyzmu i bohaterką katolickich ruchów antykomunistycznych.