ŚwiatKobieta na japońskim tronie?

Kobieta na japońskim tronie?

Kobieta na japońskim tronie?
Źródło zdjęć: © AFP
25.10.2005 12:10, aktualizacja: 25.10.2005 12:53


Jest coraz bardziej prawdopodobne,
że po raz pierwszy od wieków na japońskim tronie będą mogły
zasiadać kobiety. Komisja ekspertów, studiująca kwestię sukcesji,
oficjalnie postanowiła rekomendować takie rozwiązanie -
poinformował rzecznik premiera. Ostateczny raport
komisji w tej sprawie ma być gotowy "późną jesienią".

Prawo przewiduje obecnie dziedziczenie tronu tylko w linii męskiej, ale od czterech dziesięcioleci w rodzinie cesarskiej nie przyszedł na świat ani jeden chłopiec. Następca tronu, 45-letni książę Naruhito i jego małżonka, 41-letnia Masako mają tylko jedno dziecko - trzyletnią obecnie księżniczkę Aiko.

Wielu polityków oraz ogromna większość społeczeństwa japońskiego popiera rewizję ustawy o rodzinie cesarskiej tak, aby umożliwić kobietom zasiadanie na Chryzantemowym Tronie. Tylko skrajni konserwatyści są zdecydowanie przeciwni.

W lipcu komisja ekspertów pod przewodnictwem Hiroyukiego Yoshikawy, byłego rektora Uniwersytetu Tokijskiego, zasygnalizowała już, że skłania się ku zmianie zasad sukcesji. Podkreślono wtedy, że kobieta na Chryzantemowym Tronie mogłaby być wyjściem z sytuacji, nawet gdyby formalnie zapisano, że jest to możliwe tylko w sytuacjach wyjątkowych i generalnie utrzymano zasadę sukcesji w linii męskiej.

W historii Japonii było osiem cesarzowych, w okresie od VI do XVIII wieku. Ostatnią panią na Chryzantemowym Tronie była Gosakuramachi, rządząca w latach 1762-1771. Ale żadna z cesarzowych nie przekazała tronu swemu dziecku.

Rodzina cesarska wywodzi swe początki od bogini słońca Amaterasu. Akihito jest 125 cesarzem. Konstytucja z 1947 r. pozbawiła cesarza atrybutu boskości, powierzając mu rolę "symbolu państwa i jedności narodu". Rodzina cesarska nie dysponuje żadną polityczną władzą i jej rola jest czysto symboliczna. Niezmiennie jednak - jako symbol narodu - cieszy się ogromnym mirem w społeczeństwie japońskim. Urodziny cesarza są w Japonii świętem państwowym.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także