Trwa ładowanie...

Klęska PiS w Małopolsce. W sieci fala komentarzy

Łukasz Kmita, kandydat PiS na marszałka województwa małopolskiego, po raz trzeci nie został wybrany, choć Prawo i Sprawiedliwość ma większość w sejmiku. Kolejna odsłona konfliktu w małopolskich strukturach PiS wzbudziła lawinę komentarzy dziennikarzy i polityków.

Klęska PiS w Małopolsce. W sieci fala komentarzyKlęska PiS w Małopolsce. W sieci fala komentarzyŹródło: East News, Twitter
d4eeuvs
d4eeuvs

W poniedziałkowym głosowaniu wzięło udział 39 radnych. Oddano 32 głosów ważnych, nieważnych było 7. Krzysztof Jan Klęczar (PSL) uzyskał 18 głosów. Na Łukasza Kmitę (PiS) oddano 14 głosów.

Jeszcze tego samego dnia odbędzie się sesja nadzwyczajna, na której podjęta zostanie kolejna, czwarta już próba wyboru marszałka. Jeśli do 9 lipca nie uda się wyłonić marszałka, konieczne będą nowe wybory.

"Jak widać, PiS-u nie chcą nawet ich radni. Dobra prognoza na przyszłość" - skomentowała Aleksandra KOT (KO). Najmłodsza posłanka Sejmu obecnej kadencji przypominała, że to już trzecia klęska Kmity.

"Jesteśmy gotowe i gotowi na wszystkie scenariusze" - oświadczyła Daria Gosek-Popiołek (Lewica).

d4eeuvs

Łukasz Kastelik z Radia Zet zauważył, że większości nie uzyskał również kandydat KO i Trzeciej Drogi, który po raz pierwszy został zgłoszony jako kontrkandydat Kmity. "Trzecia próba wybrania marszałka w województwie małopolskim. Kolejny raz kandydatem PiS poseł Łukasz Kmita. Ale KO i Trzecia Droga po raz pierwszy wystawiła swojego kandydata" - napisał Kastelik.

Żartobliwie pat w małopolskim sejmiku skomentował Michał Danielewski z OKO.press. "Rok 2039, Łukasz Kmita po raz 2137 nie został wybrany marszałkiem małopolskim, mimo stanowczego listu do radnych PiS wygenerowanego przez AI w roli Jarosława Kaczyńskiego" - napisał.

"Wstyd dla PiS w Małopolsce. W głosowaniu Łukasz Kmita ma mniej głosów niż Krzysztof Klęczar z PSL. 18 do 14. Oznacza to, że wciąż nie udało się wyłonić marszałka" - skomentował z kolei Jakub Szczepański z Interii.

Porażka PiS w Małopolsce. Kandydat Kaczyńskiego bez większości

W 39-osobowym sejmiku małopolskim większość ma Prawo i Sprawiedliwość, które dysponuje 21 mandatami. Mimo to kandydat PiS kolejny raz przepadł. Kandydaturę Kmity poparł publicznie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

d4eeuvs

W dwóch pierwszych głosowaniach Kmita był jedynym kandydatem. 6 maja na sesji inauguracyjnej na kandydata PiS zagłosowało 13 radnych spośród 38 obecnych, 22 sprzeciwiło się, dwóch wstrzymało od głosu, a jeden głos był nieważny.

Na kolejnej sesji 19 czerwca "za" Kmitą zagłosowało 17 radnych spośród 38 obecnych. 19 było "przeciw". Dwa głosy były nieważne.

W związku z wynikiem poniedziałkowego głosowania, przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Jan Tadeusz Duda zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia odbędzie się sesja nadzwyczajna, na której podjęta zostanie kolejna, czwarta już próba wyboru marszałka. Sesja taka ma się odbyć na wniosek KO.

d4eeuvs

Zgodnie z przepisami sejmik województwa musi wybrać marszałka w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów, czyli do 9 lipca. Jeśli to nie nastąpi, konieczne będą nowe wybory.

Według nieoficjalnych informacji na kandydata rekomendowanego przez władze PiS nie chcą głosować radni skupieni wokół obecnego marszałka Witolda Kozłowskiego, a szerzej Beaty Szydło i Andrzeja Adamczyka. Centralne władze partii zapowiedziały, że wobec "buntowników" zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Źródło: x.com/WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eeuvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eeuvs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj