Trwa ładowanie...

Klęska PiS na ostatniej prostej. Miasta wzięli inni

Gdańsk, Kraków, Szczecin, Radom - II tura w największych miastach, gdzie kandydaci PiS stawali do walki o prezydenturę, przyniosła im bolesne porażki. Partia rządząca utrzymała władzę w zaledwie dwóch z 11 miast prezydenckich, jakie miała po 2014 roku, ale zdobyła nowe - Otwock i Chełm.
Share
PiS wziął gminy i powiaty, ale w dużych i średnich miastach poniósł klęskę
PiS wziął gminy i powiaty, ale w dużych i średnich miastach poniósł klęskęŹródło: Agencja Gazeta
d15wxgk

II turę o włos, czyli 450 głosami, wygrał tam Jakub Banaszek. Zalediwe 27-letni kandydat PiS w I turze uzyskał o sześć procent gorszy wynik od dotychczasowej prezydent Chełma, Agaty Fisz związanej z SLD. Wsparcie czołowych polityków PiS przed dogrywką opłaciło się. Niewiele starszy (31) lat jest, również związany z PiS, Jarosław Margielski, który pokonał w II turze wyborów w Otwocku bezpartyjnego Ireneusza Paśniczka.

II tura w Krakowie, Gdańsku i Szczecinie bez historii

Związani z PiS kandydaci zdobyli nieco ponad 1/3 w Krakowie i Gdańsku. Małgorzata Wassermann i Kacper Płażyński polegli z doświadczonymi rywalami - Jacek Majchrowski szykuje się na piątą, a Paweł Adamowicz już na szóstą kadencję.

d15wxgk

O deklasacji można mówić w Szczecinie. Tam kandydat PiS Bartłomiej Sochański zdobył niespełna 22 proc. głosów - niemal cztery razy mniej niż jego oponent z drugiej tury. Dla 44-letniego Piotra Krzystka będzie to trzecia kadencja z rzędu w fotelu prezydenta Szczecina.

Emocje do samego końca

II tura w Radomiu roztrzygnęła się dopiero późnym wieczorem. To największe miasto, gdzie walczyli kandydaci z PiS i Koalicji Obywatelskiej. Mimo osobistego wsparcia Jarosława Kaczyńskiego czy Mateusza Morawieckiego, wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz poległ w walce z Radosławem Witkowskim. Sposobiący się do drugiej tury polityk zdobył około 6,5 tys. głosów więcej (53,83 proc.).

d15wxgk

W Zabrzu minimalnie wygrała też Małgorzata Mańka-Szulik. Niespełna 1,5 tys. głosów przesądziło o jej zwycięstwie nad kandydatką Koalicji Obywatelskiej Agnieszką Rupniewską. Dla Mańki-Szulik będzie to trzecia kadencja z rzędu.

PiS traci swoje bastiony

Prezes Instytutu Badań Samorządowych Łukasz Pawłowski zwraca na Twitterze uwagę, że PiS stracił aż 9 miast prezydenckich, jakie miał po poprzednich wyborach samorządowych. Partia rządząca utrzymała władze jedynie w Stalowej Woli i Zamościu, który jest największym miastem (ok. 65 tys. mieszkańców), w którym władze będzie sprawował przedstawiciel ugrupowania Kaczyńskiego.

d15wxgk

PiS utracił Mielec (bezpartyjny Jacek Wiśniewski zdobył tam ok. 54 proc. głosów), Siedlce (bezpartyjny Andrzej Sitnik, ok. 10 proc. przewagi), Ostrołękę (20 proc. przewagi związanego z lewicą Łukasza Kulika), Białą Podlaskę (Michał Litwiniuk z KO, ponad 53 proc. głosów) czy Łomżę.

Tamtejszy zwycięzca, Mariusz Chrzanowski, cztery lata temu startował jako kandydat PiS, a przed tymi okazało się, że partia poparła jego zastępczynię - Agnieszkę Muzyk. Oboje weszli do drugiej tury, gdzie zdecydowanie wygrał bezpartyjny już Chrzanowski (76 do 24 proc. głosów).

Rodzynki w Przemyślu i Mysłowicach

Zaskakujące okazały się rozmiary zwycięstwa Wojciecha Bakuna w Przemyślu. Poseł Kukiz'15 otrzymał w II turze wyborów niemal 3/4 głosów, deklasując Janusza Hamryszczaka z PiS. Bakuna w ławach poselskich ma zastąpić sędzia Trybunału Stanu Robert Majka.

d15wxgk

Ponad 59 proc. w drugiej turze w Mysłowicach otrzymał Dariusz Wójtowicz. To bezpartyjny, ale wywodzący się ze środowisk lewicowo-związkowych kandydat, który pokonał posła PO Wojciecha Króla. W radzie miejskiej będzie miał jednak mniejszość.

   WP.PL
Źródło: WP.PL

PiS z wpływem na władzę w Tomaszowie i Raciborzu

Piątym i szóstym miastem po, Zamościu, Stalowej Woli, Chełmie i Otwocku, w którym PiS będzie miał wpływ na władzę, są Tomaszów Mazowiecki i Racibórz. W tym drugim półtora tysiąca głosów więcej (55-45 proc.) od dotychczasowego prezydenta Mirosława Lenka zdobył Dariusz Polowy. To kandydat, który startował z własnego komitetu, ale dostał poparcie PiS.

d15wxgk

Zobacz także: Kacper Płażyński: w polityce trzeba mieć twardą skórę

Podobna sytuacja miała miejsce w Tomaszowie Mazowieckim. Tam już w pierwszej turze zwyciężył Marcin Witko. W obecnych wyborach kandydował ze swojego komitetu, ale w poprzedniej kadencji startował z list PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15wxgk

Podziel się opinią

Share
d15wxgk
d15wxgk
Więcej tematów