Zaczną w tym miesiącu. Ważny komunikat Zełenskiego ws. F-16 [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Zaczną w tym miesiącu. Ważny komunikat Zełenskiego ws. F‑16 [RELACJA NA ŻYWO]

Zaczną w tym miesiącu. Ważny komunikat Zełenskiego ws. F-16
Zaczną w tym miesiącu. Ważny komunikat Zełenskiego ws. F-16
Źródło zdjęć: © East News | SERGEI SUPINSKY
Karina StrzelińskaMaciej Zubel
01.08.2023 21:39, aktualizacja: 02.08.2023 21:44

Wojna w Ukrainie trwa. Środa to 525. dzień rosyjskiej inwazji. Wołodymyr Zełenski ogłosił, że szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze myśliwców F-16 rozpoczną się w tym miesiącu - przekazała agencja Interfax-Ukraina. - To wielkie, trudne zadanie. Jak najszybciej powinny rozpocząć się dostawy i używanie F-16 przez naszych pilotów. Wiecie, o jakie kraje chodzi - zaznaczył prezydent. Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow przekazał w lipcowej rozmowie z CNN, że szkolenia zajmą co najmniej pół roku. Kijów od dawna podkreśla, że potrzebuje zachodnich maszyn, by skutecznie przeciwdziałać rosyjskiej dominacji w powietrzu. Holandia i Dania przewodzą wysiłkom międzynarodowej koalicji na rzecz szkolenia pilotów i personelu pomocniczego, utrzymania i dostarczenia myśliwców F-16 Ukrainie - podawał Reuters. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton zamierza objąć stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej - informuje Politico. Obecnie funkcję sprawuje Ursula von der Leyen, ale jej mandat wygasa w 2024 roku.

Obraz

W okupowanym Melitopolu doszło do eksplozji - informuje ukraiński burmistrz miasta Iwan Fiodorow. cytowany przez rbc.ua.

Agresorzy zazwyczaj wykorzystują tylko jedną lub dwie lokalizacje, przeważnie w Kraju Krasnodarskim lub obwodzie briańskim. Tym razem wystrzelili bezzałogowce produkcji irańskiej typu Shahed z obwodu kurskiego, okupowanego Krymu oraz Kraju Krasnodarskiego - oznajmił Ihnat, cytowany przez portal Suspilne. 

- Rosyjskie wojska, które w nocy z wtorku na środę zaatakowały Izmaił w obwodzie odeskim i Kijów przy użyciu dronów kamikadze, zmieniły taktykę takich nalotów. Ostatnie uderzenie było wyjątkowe, ponieważ zostało przeprowadzono jednocześnie z trzech kierunków - powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat. 

W Rosji nigdy wcześniej nie odnotowano tak dużej liczby jednoczesnych podpaleń - zaznacza rbc.ua. MediaZona wskazuje, że sprawcami są emeryci, kobiety, nauczyciele, studenci lub uczniowie. Wielu zatrzymanych twierdzi, że do wzniecenia ognia nakłoniły ich oszuści, w tym m.in. osoby podające się za funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. 


W ostatnich pięciu dni - od 29 lipca do 2 sierpnia - w Rosji i na tymczasowo okupowanym Krymie doszło do około 30 podpaleń wojskowych komisji uzupełnień i innych obiektów związanych z rosyjskim resortem obrony - informuje MediaZona. 

Biały Dom zwróci się wkrótce do Kongresu o alokację dodatkowych środków na uzbrojenie dla Tajwanu w ramach wniosku o kolejną transzę pieniędzy na wsparcie Ukrainy - donosi w środę "Financial Times". Według dziennika sygnalizuje to wzrastającą pilność potrzeb Tajwanu. 

- ONZ nie ma żadnych informacji o ewentualnych negocjacjach dot. wznowienia umowy zbożowej - poinformował w środę zastępca rzecznika ONZ Farhan Haq.

Japonia udzieli Ukrainie dalszej pomocy humanitarnej, technicznej i finansowej, zaangażuje się też w jej odbudowę; przekaże ponadto dodatkowe wsparcie za pośrednictwem Banku Światowego - zapowiedział w środę w Kijowie japoński wiceminister finansów Masato Kanda. 

"Ukraina i Polska są zjednoczone w swojej unii niezłomnych! Jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę, pocisk czy życzliwe słowo; za każdą kobietę i dziecko, którym Polacy udzielili schronienia w swoich domach w najstraszniejszych chwilach naszej historii. Łączą nas wspólna europejska historia, miliony więzów rodzinnych i przyjacielskich oraz jeden cel - zniszczenie moskiewskiego potwora, który zaatakował naszą i waszą wolność" - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) Ołeksij Daniłow w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

- To wielkie, trudne zadanie. Jak najszybciej powinny rozpocząć się dostawy i używanie F-16 przez naszych pilotów. Wiecie, o jakie kraje chodzi - zaznaczył ukraiński prezydent.  

Wołodymyr Zełenski ogłosił, że szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze myśliwców F-16 rozpoczną się w tym miesiącu - przekazała agencja Interfax-Ukraina. 

Obraz
© PAP

Rosja "rozmyślnie" tworzy zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, doprowadza do zwyżki cen zbóż i usiłuje uniemożliwić Ukrainie eksport swych produktów rolnych - oznajmiła w środę rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Francji Anne-Claire Legendre.

Według Puck.news, administracja USA postrzega działania saudyjskiego przywódcy - oskarżanego o zabójstwo dysydenta i publicysty "Washington Post" Dżamala Chaszodżdżiego - jako próbę polepszenia swojego wizerunku.

Jest to też część jego szerszego zaangażowania w sprawy dotyczące Rosji i Ukrainy: książę ma prowadzić również rozmowy na temat uwolnienia ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję oraz będzie gospodarzem szczytu pokojowego, nastawionego na pozyskanie międzynarodowego wsparcia dla proponowanej przez Ukrainę formuły pokojowej.

Saudyjski następca tronu Muhammad ibn Salman zaangażował się w rozmowy w sprawie uwolnienia więzionego przez Rosję dziennikarza "WSJ" Evana Gershkovicha - podał amerkański newsletter Puck.news. Według portalu, administracja USA wątpi jednak w skuteczność mediacji saudyjskiego księcia. 

Obraz
© East News

- Powinniśmy już rozpocząć przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie. Szczyt może być historyczny dla Ukrainy i wszystkich naszych sojuszników z NATO. To zależy od was wszystkich, drodzy dyplomaci, od wszystkich, którzy pracują dla Ukrainy i od wszystkich w Sojuszu  - oświadczył Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z ambasadorami Ukrainy. 

Obraz
© EAST_NEWS

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy potwierdziło dane o 10 749 zabitych cywilach i 15 599 rannych od początku wojny - informuje agencja Ukrinform.

Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie.

Obraz
© aletrs.in.ua

Papież Franciszek wezwał Europę do znalezienia "odważnych i kreatywnych sposobów", by zakończyć wojnę w Ukrainie. Ojciec Święty skrytykował też władze, które zwiększają inwestycje w produkcję broni. 

Źródło: pravda.com.ua, tass.ru, ria.ru, unian.ua, ukrinform.ua, 24tv.ua, bbc.com. reuters.com, cnn.com, PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także