Trwa ładowanie...
sn
Anna Piątkowska-Borek
15-05-2020 19:57

Kim jest Aleksander Stępkowski, który zastąpił Kamila Zaradkiewicza, p.o. pierwszego prezesa Sądu Najwyższego?

Aleksander Stępkowski od 15 maja 2020 pełni obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Został wyznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę, po rezygnacji sędziego Kamila Zaradkiewicz. Kim jest Aleksander Stępkowski?

Kim jest Aleksander Stępkowski, który zastąpił Kamila Zaradkiewicza, p.o. pierwszego prezesa Sądu Najwyższego?Źródło: www.rpo.gov.pl
d434jb0

Aleksander Stępkowski został p.o. Pierwszego Prezesa SN po tym, jak z tej funkcji zrezygnował sędzia Kamil Zaradkiewicz.

Kim jest Aleksander Stępkowski?

Aleksander Stępkowski ma tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych i wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się prawem porównawczym prywatnym i publicznym, a także myślą polityczną i prawną. W kręgu jego zainteresowań pozostaje wpływ filozofii na instytucje prawne.

Aleksander Stępkowski jest założycielem, a do 2017 roku Prezes Zarządu fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Przypomnijmy, w 2012 roku Stępkowski zorganizował Centrum Prawne Ordo Iuris i był jego dyrektorem. W 2013 roku Centrum przekształciło się w fundację.

d434jb0

W latach 2015–2016 Aleksander Stępkowski był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych - odpowiadał za sprawy prawne traktatowe oraz prawa człowieka.

15 maja 2020 został powołany Aleksander Stępkowski został powołany na p.o. Pierwszego Prezesa SN.

Warto dodać, że ma on na swoim koncie także kilka publikacji naukowych. Jest m.in. autorem książki "Zasada proporcjonalności w Europejskiej kulturze prawnej. Sądowa kontrola władzy dyskrecjonalnej w nowoczesnej Europie", redaktorem i współautorem publikacji "O senatorze doskonałym studia. Prace upamiętniające postać i twórczość Wawrzyńca Goślickiego" czy współautorem książki "Dyktatura gender".

Zobacz też: Wybory 2020. Ostra krytyka Szymona Hołowni. "Nie lubię, jak ktoś kogoś oszukuje"

d434jb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d434jb0
Więcej tematów