Trwa ładowanie...
d3lyaxr

Kilkumetrowa brama na 100-lecie niepodległości. 200-metrowy łuk i 100-metrowy krzyż na razie nie powstaną

Kolejne miasta prześcigają się w pomysłach na budowle patriotyczne. W Ełku odsłonięto właśnie "Bramę Niepodległości". W Wojkowie władze planowały krzyż wyższy niż pomnik Chrystusa w Świebodzinie, w Warszawie - 200-metrowy Łuk Niepodległości. Sprawdziliśmy, co dzieje się z planowanymi projektami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bramę niepodległości odsłonięto w Ełku
Bramę niepodległości odsłonięto w Ełku (Diecezja Ełk)
d3lyaxr

W Ełku przy parafii św. Jana Pawła II stanęła "Brama Niepodległości". Jej budowę wspierał poseł PiS Wojciech Kossakowski, który w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS dziękował w nim lokalnej społeczności za wsparcie budowy bramy. "Na pomniku w kształcie bramy uwieczniony jest zarys Polski, w który wpisano słowa - Bóg Honor Ojczyzna. Pomnik ma być symbolem wolności, odzyskania niepodległości przez Polskę 100 lat temu" – napisał polityk na Facebooku.

Pomnik powstał z inicjatywy proboszcza Tadeusz Białousa, który zbierał datki wśród mieszkańców i sprzedawał cegiełki na budowę bramy. W obelisk wmurowano kapsułę czasu z podpisami lokalnych władz. Brama ma niecałe sześć metrów wysokości.

d3lyaxr

Jaki zostanie prezydentem, to i łuk będzie

Krzyż w Wojkowie miał być niemal dwa razy wyższy niż pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie. Lokalne władze chciały go postawić z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Miał stanąć w Wojkowie (gmina Błaszki, województwo łódzkie), ale - póki co – nie ma nawet przybliżonej daty jego ukończenia. – Z tego, co wiem, nie ma jeszcze projektu – mówi Wirtualnej Polsce Karol Rajewski, burmistrz Błaszek i jeden z inicjatorów budowy pomnika.

Na budowę cały czas czeka 200-metrowy łuk triumfalny w Warszawie. Kabareciarz Jan Pietrzak walczy o swój pomysł od lat. Budowla miałaby upamiętniać zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku. – Na razie zarzuciliśmy zbiórkę. Obecne władze nie są przychylne temu projektowi. Boją się Moskwy. Dlatego staram się przez znajomych o spotkanie z Patrykiem Jakim, by przekonać go do realizacji projektu. Zostanie prezydentem Warszawy, to i łuk się postawi – mówi Wirtualnej Polsce Pietrzak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Jaki odpowiada Szczerbie. "To wykorzystanie tragedii w kampanii wyborczej"

d3lyaxr

Podziel się opinią

Share

d3lyaxr

d3lyaxr
Więcej tematów