Kilkaset interwencji. Będzie jeszcze gorzej. Podniesiono stopień alertów
W ciągu ostatniej doby służby interweniowały co najmniej 650 razy. Wciąż jest bardzo niebezpiecznie. Front burzowy cały czas się przemieszcza. Obowiązują alerty pogodowe. Pojawiły się także nowe.
06.08.2023 | aktual.: 06.08.2023 20:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przez Polskę przechodzą gwałtowne, niebezpieczne burze z intensywnym deszczem. W wielu miejscach dochodzi do zalań i podtopień. Wciąż obowiązują alerty pogodowe. Najbardziej niebezpiecznie będzie na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Tam podniesiono stopień ostrzeżeń z I do II. Doszły także ostrzeżenia przed upałem.
Ulewy w Polsce. Spotkanie z wojewodami
"W związku z sytuacją odbyłem dziś rano rozmowy z wojewodami z Polski południowej: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Stany ostrzegawcze rzek zostały przekroczone szczególnie na południowym zachodzie kraju: na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nasze służby monitorują sytuację, szczególnie pod kątem możliwych podtopień i powodzi" - przekazał premier Mateusz Morawiecki.
Dodał, że służby w ciągu ostatnich 24h odnotowały ponad 650 interwencji w całym kraju.
Strażacy z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego kończą usuwanie skutków gwałtownych nocnych burz. Obecnie wypompowują wodę z zalanej drogi w Klebarku Wielkim i usuwają powalone drzewo w Gutkowie. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia gwałtownych wzrostów stanu wody w rzekach regionu.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
- Obecnie wypompowujemy wodę zalewającą drogę w Klebarku Wielkim i w Gutkowie usuwamy powalone drzewo - powiedział PAP Kulas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogoda. Samochód utknął w wodzie
Od wczesnego rana strażacy blisko 40 razy interweniowali w Olsztynie i okolicy. W Olsztynie zalane były m.in. ul. Piłsudskiego przy fabryce opon, ul. Lubelska, Towarowa, Pana Tadeusza, Wojska Polskiego, czy Zientary-Malewskiej. - Na jednej z ulic w wodzie utknął samochód, strażacy go wypchnęli - powiedział Kulas.
Woda sięgała miejscami do wysokości 70-80 cm.
Strażacy pracowali też m.in. w Dorotowie, gdzie był zalany garaż, w Stawigudzie doszło do zalania pizzerii, w Bartągu na ul. Rumiankowej zalana była i droga i piwnice domu, w Dobrym Mieście zalaniu uległa kotłownia.
Wiele skwerów i klombów w Olsztynie deszcz zniszczył - połamane są kwiaty, niektóre rośliny silny prąd płynącej wody wymył z ziemi.
Ponieważ dla regionu nadal prognozowane są intensywne opady deszczu o charakterze burzowym, w rzekach spodziewane są lokalne wzrosty poziomu wody. "W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych" - podało w niedzielę rano Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni.
Wskazano, że ostrzeżenie to dotyczy następujących rzek: Elbląg, Wąska, Nogat, Bauda, Pasłęka, Banówka, Świeża, Wałsza, Drwęca Warmińska, Osa, Drwęca do Rypienicy, Wel na odcinku w warmińsko-mazurskim.
Pomorskie. Powalone drzewa
16 razy interweniowali od soboty strażacy w woj. pomorskim w związku z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych: powalonych drzew, nadłamanych konarów - poinformował w niedzielę bryg. Łukasz Płusa z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku. Dodał, że nie ma osób poszkodowanych.
Najwięcej interwencji straż pożarna odnotowała w Gdańsku (cztery), a także w powiatach bytowskim (trzy) i puckim (dwie).
Śląskie. Skutki intensywnego deszczu i burz
Po rzęsistych opadach przybywa wody w rzekach na południu województwa śląskiego. Z danych IMGW wynika, że w niedzielę przed południem stan ostrzegawczy przekroczyła rzeka Koszarawa na wodowskazie w Pewli Małej na Żywiecczyźnie.
Koszarawa w Pewli Małej przed godziną 11 mierzyła 160 cm. Poziom ostrzegawczy został przekroczony o 10 cm. Stany wysokie osiągnęły: Woda Ujsolska w Ujsołach, Soła w Rajczy i Żywcu, Żylica w Łodygowicach, Biała w Bielsku-Białej i na wodowskazie Czechowice-Bestwina, Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach oraz Olza w Istebnej. Trend jest wzrostowy.
W ciągu ostatnich sześciu godzin najmocniej padało na Żywiecczyźnie. Według IMGW w Ślemieniu spadło 27 mm deszczu, w Lalikach 24,1 mm, w Radziechowach 23,1 mm. W Bielsku-Białej opad wyniósł 21 mm.
Źródło: PAP/Twitter/RMF FM