PolskaKierowniczka Biedronki nie zostanie ukarana

Kierowniczka Biedronki nie zostanie ukarana

Bożena Łopacka, była kierowniczka sklepu "Biedronka" w Elblągu, nie będzie ukarana za fałszowanie ewidencji godzin pracy. Prokuratura rejonowa w Elblągu przesłała do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego przeciwko Łopackiej.

Prokuratura chce, by postępowanie umorzono warunkowo na okres jednego roku. Oznacza to, że jeśli oskarżona nie popełni żadnego przestępstwa w ciągu tego czasu, to postępowanie zostanie umorzone. Prokuratura wnioskuje także, by Łopacka zapłaciła na cele społeczne 100 złotych.

Jak wyjaśnia Jolanta Rudzińska z elbląskiej prokuratury, taka decyzja wynika z niewielkiej szkodliwosci czynu, oraz z faktu, że Bożena Łopacka nie była dotąd karana i ma dobrą opinię. Jeśli sąd przychyli się do wniosku prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania, kobieta nie będzie figurowała w rejestrze skazanych.

Bożena Łopacka od wielu miesięcy walczy w sądzie z byłym pracodawcą, firmą Jeronimo Martins - właścicielem sieci "Biedronka". Przed sądem pracy sama przyznała się do fałszowania ewidencji godzin pracy, czego - jak twierdzi - wymagał pracodawca. W pierwszej instancji Łopacka wygrała od własciciela "Biedronek" 35 tysięcy złotych odszkodowania za niewypłacone godziny nadliczbowe. Po tym procesie do sądów w całym kraju zaczęły spływać pozwy od innych poszkodowanych pracowników "Biedronek". Firma Jeronimo Martin postanowiła tymczasem wytoczyć Łopackiej proces o fałszowanie ewidencji. Dzisiejsza decyzja prokuratury oznacza, że postępowanie zostanie wstrzymane.

Anna Mazurek, rzeczniczka portugalskiej spółki Jeronimo Martins Dystrybucja Sp. z o.o. (JMD), będącej właścicielem sieci Biedronka, powiedziała, że nie będzie odnosić się do decyzji sądu, ponieważ firma nie jest stroną w tym postępowaniu.

Bożena Łopacka jako pierwsza z byłych pracowników sieci sklepów Biedronka ujawniła, że pracownikom nie płaci się za nadgodziny. Wystąpiła przeciwko właścicielowi sieci o wypłatę wynagrodzeń za przepracowane godziny nadliczbowe.

Po kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy zarząd JMD kupił 700 wózków elektrycznych do przewożenia towarów, a także wprowadził elektroniczną ewidencję czasu pracy.

Inspektorzy PIP stwierdzili także przypadki łamania praw pracowniczych przez kierowników sieci sklepów Kaufland. Chodziło o nierzetelnie prowadzoną ewidencję pracy, niewypłacanie pracownikom wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych oraz nieprawidłowe sporządzanie umów o pracę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)