Trwa ładowanie...
d1r6vw8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kierownictwo PiS zatwierdzi listy wyborcze w sierpniu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński otworzy warszawską listę partii w wyborach do Sejmu, drugi ma być wiceprezes Mariusz Kamiński; Beata Szydło wystartuje z okręgu chrzanowskiego - listy PiS będą wstępnie zatwierdzone w sierpniu; ostateczne rozstrzygnięcia zapadną na początku września.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d1r6vw8

Do końca tygodnia struktury okręgowe miały czas na przesłanie alfabetycznej propozycji list do centrali partii. Na propozycjach list dominują obecni parlamentarzyści, samorządowcy, a także działacze społeczni.

Wiadomo, skąd wystartują najważniejsi politycy PiS. Liderem na listach wyborczych w Warszawie będzie tradycyjnie prezes PiS. Kandydatka PiS na premiera i wiceprezes partii Beata Szydło chce kandydować - jak dotąd - z okręgu chrzanowskiego.

Wiceprezes PiS Mariusz Kamiński ma otrzymać dwójkę w stolicy, kolejny wiceszef partii Adam Lipiński wystartuje z Legnicy. Joachim Brudziński otworzy listę w Szczecinie.

d1r6vw8

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do partii, na liście wysłanej przez władze okręgu łódzkiego nie znalazł się Antoni Macierewicz (do tej pory startował w okręgu piotrkowskim), jednak swoje propozycje osobno przesłały struktury PiS w Piotrkowie Trybunalskim i na nich nazwisko Macierewicza już jest.

Nie wiadomo, skąd wystartuje prof. Piotr Gliński. Jak dowiedziała się PAP - Gliński chciałby ubiegać się o mandat posła ze stolicy - brany jest jednak pod uwagę na Podlasiu, być może w Łodzi.

Na listach PiS znajdą się też przedstawiciele Solidarnej Polski i Polski Razem. Gwarantuje to umowa podpisana przez te ugrupowania w zeszłym roku. Lider SP Zbigniew Ziobro wystartuje najprawdopodobniej z ostatniego miejsca w Kielcach, a szef PR Jarosław Gowin zamknie listę w Krakowie.

- Do końca tygodnia był czas na to, żeby do centrali partii spłynęły propozycje z poziomu powiatów, komitetów gminnych. Po akceptacji struktur okręgowych w porządku alfabetycznym każda kandydatura z uzasadnieniem trafiła do kierownictwa - poinformował szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

d1r6vw8

- Chcemy sprawdzić, czy partia jest od strony organizacyjnej przygotowana, żeby podjąć rywalizację z konkurencją polityczną na lokalne autorytety. Teraz nad listami będziemy pracować w centrali partii. Przy okazji kolejnego posiedzenia Sejmu przypadającego na 4-5 sierpnia będziemy prosili o ewentualne uzupełnienia czy wyjaśnienie wątpliwości - dodał.

Brudziński zaznaczył, że to od decyzji Jarosława Kaczyńskiego zależy, kiedy będzie zwołane posiedzenie najwyższych władz partii - komitetu politycznego, który zatwierdzi listy. - Myślę, że posiedzenie odbędzie się w sierpniu - dodał.

Podkreślił, że ostateczny kształt list będzie znany na początku września tuż przed ich rejestracją w okręgowych komisjach wyborczych. - Znając historię budowy list, często bywa tak, że po ostatecznej akceptacji przez komitet polityczny ktoś uznaje, że jest na przykład za nisko na liście i rezygnuje - powiedział.

Brudziński zapowiedział, że na listach znajdą się obecni parlamentarzyści, ale też ludzie młodzi, dotychczas nie zasiadający w Sejmie; nie zabraknie też "nowych twarzy".

d1r6vw8

- Na celebrytów, ludzi znanych z tego, że są znani, z Platformą nie będziemy konkurować. Budujemy listy merytoryczne. Poważnie traktujemy wyborców. Na listach powinny znaleźć się doświadczeni politycy, samorządowcy. Będzie miejsce dla ludzi młodych zaangażowanych w działalność społeczną i polityczną. Oczywiście będą przedstawiciele polskiej nauki - podkreślił.

Listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów komitety będą mogły zgłaszać PKW do północy 15 września.

d1r6vw8

Podziel się opinią

Share

d1r6vw8

d1r6vw8
Więcej tematów