Kielce: koncert na rzecz Kaczmarskiego
W Kieleckim Centrum Kultury w czwartek o godz. 18.00 rozpocznie się pierwszy z serii koncertów charytatywnych na rzecz Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, u którego niedawno wykryto raka krtani.
17.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Podczas koncertu będą zbierane pieniądze na podjęcie przez artystę leczenia za granicą. Terapia ma kosztować około 100 tys. złotych.
Podczas koncertu, organizowanego przez Społeczną Fundację "Ludzie dla Ludzi", wystąpią przyjaciele Kaczmarskiego: Przemysław Gintrowski, Elżbieta Adamiak, Andrzej Poniedzielski, Jacek Kleyff, Wolna Grupa Bukowina i Piotr Bałtroczyk.
Kolejne koncerty odbędą się m.in. w Warszawie, Łodzi i Rzeszowie. Wystapią w nich: Antonina Krzysztoń, Tomasz Sikora, Piotr Szczepanik, Leszek Czajkowski, Zbigniew Łapiński, Krzysztof Daukszewicz, Tadeusz Woźniak oraz wielu innych znanych artystów.
Jacek Kaczmarski jest pieśniarzem, poetą, kompozytorem i autorem książek. W latach 80. był bardem "Solidarności", śpiewał autorskie piosenki, w których odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych oraz krytykował władze socjalistyczne.
Zafascynowany był twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Popularność przyniosła mu pieśń "Mury", która nawiązywała do utworu katalońskiego barda Lluisa Llacha. Inne znane utwory to: "Obława", "Nasza klasa", "Głupi Jasio", "Zbroja", "Dzieci Hioba". Śpiewał je zarówno w ciasnych mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych.
Kaczmarski, któremu cenzura uniemożliwiła publiczną działalność artystyczną, koncertował i wydawał nagrania swoich utworów w nieoficjalnym obiegu, m.in. płytę "Mury", "Raj", "Muzeum", "Pochwała łotrostwa", "Wojna Postu z Karnawałem".
W latach 90. artysta pisał także książki, często zwierające obszerny wątek autobiograficzny, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Życie do góry nogami", "Plażę dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W 2001 wydany został "Napój Ananków", powieść mówiąca o jego pracy w Radiu Wolna Europa.
Jacek Kaczmarski urodził się w 1957 roku. Debiutował w latach 70. w środowisku studenckim. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Od 1981 roku przebywał na emigracji, pracował między innymi w Radiu Wolna Europa, dużo koncertował w Europie i Ameryce. Przez kilka lat mieszkał w Australii. Po upadku PRL wrócił do kraju. W 2000 roku przyjął Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany mu przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. (mk)