Kiedy zacznie działać Krajowa Sieć Onkologiczna?
Pierwotnie miała działać już od kwietnia tego roku. Nowelizacja przesuwa termin jej wdrożenia do 1 kwietnia 2025 r. Tysiące pacjentów czekają na Krajową Sieć Onkologiczną. A wiele zależy od tego, co zrobi Trybunał Konstytucyjny.
Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej ma wprowadzić nowy, jeden dla cały Polski standard opieki nad chorymi na raka.
Na początku kwietnia ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda i skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Powoływał się na wątpliwości, które "wynikają z czynności Marszałka Sejmu, które związane są ze stwierdzeniem wygaśnięcia mandatów Panów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika".
Pierwotnie Sieć Onkologiczna miała działać już od kwietnia tego roku. Nowelizacja przesuwa termin jej wdrożenia do 1 kwietnia 2025 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dramatyczna akcja ratunkowa. Policjant wskoczył do Wisły
Sieć Onkologiczna od kwietnia 2025?
Jak ustalili dziennikarze RMF FM resort zdrowia trzyma się planu. Sieć Onkologiczna ma zacząć działać w kwietniu przyszłego roku.
- Pan prezydent na szczęście podpisał tę ustawę, jest to decyzja polityczna, w zdrowiu nie powinno być polityki. Ale co zrobi Trybunał, czy się przypadkiem nie zbierze za miesiąc i nie dokona rewizji stanowiska? Mam nadzieję, że nie! - mówi w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Wiceszef resortu zaznaczył, że już wcześniej zacznie działać część elementów Sieci. Chodzi np. o ogólnopolską infolinię dla pacjentów onkologicznych.
- To kwestia przełomu roku, rzeczywiście infolinia powinna zacząć działać przed wprowadzeniem w życie ustawy - zaznacza minister Konieczny.
Ogólnopolski standard onkologiczny. Jak będzie działać?
Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent - niezależnie od miejsca zamieszkania - otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.
W praktyce ma to działać tak, że np. szpital powiatowy, w którym pacjent usłyszał diagnozę, będzie współpracował z dużym szpitalem, na przykład centrum onkologii, by zaplanować najlepsze leczenie.
- Pacjent powinien być skonsultowany przez zespół wielospecjalistyczny, w którym uczestniczą i lekarze z ośrodka, który podejmie leczenie i ośrodka, który podejmie się współpracy z tym szpitalem i konsultacji - opisuje cytowana przez rmf24.pl dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie profesor Beata Jagielska
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w rozmowie z Wirtualną Polską zapowiadała, że w czerwcu zacznie działać e-rejestracja do wybranych specjalistów. To pozwoli szybciej potwierdzić wizytę wysyłając SMS albo dzwoniąc pod numer infolinii. Możliwe, że będzie to dotyczyło m.in. wizyt u onkologów.
Jednak w Kwestii Krajowej Sieci Onkologicznej na razie wiele zależy od tego, co zrobi Trybunał Konstytucyjny.
Czytaj również: Tusk reaguje na ruch Dudy. "Z braku serca"
Źródło: RMF FM/WP