Kiedy wybory parlamentarne 2019? Kogo wybieramy? Jak długo trwa kadencja posłów i senatorów?

Kiedy wybory parlamentarne 2019? Kogo wybieramy? Jak długo trwa kadencja posłów i senatorów?

Kiedy wybory parlamentarne 2019? Kogo wybieramy? Jak długo trwa kadencja posłów i senatorów?
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Przemek Wierzchowski
02.07.2019 13:38

Kiedy wybory parlamentarne 2019? To pytanie zadaje sobie niejeden wyborca. Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych wyborcy podejmą decyzję, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę przez najbliższe 4 lata.

Kiedy wybory parlamentarne 2019

Datę wyborów parlamentarnych wyznacza prezydent. Zgodnie z polskim prawem wybory muszą odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem obecnej kadencji, a ta kończy się 12 listopada 2019 roku.
Dodatkowo wybory muszą odbyć się w dzień wolny od pracy, którym w Polsce są niedziele.

Sejm może podjąć decyzję o rozpisaniu przedterminowych wyborów. Taka decyzja zapada większością 2/3 głosów. Przedterminowe wybory może ogłosić również prezydent.

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2019? Na razie nie wiadomo. Prezydent Andrzej Duda nie podał jeszcze oficjalnej daty. Jednak na podstawie wyżej wymienionych zasad wiemy, że wybory muszą odbyć się między 12 października, a 12 listopada. Ponieważ wybory przeprowadzane są w niedzielę, to pośród możliwych terminów jest 13, 20, 27 października oraz 3 lub 10 listopada.

Kiedy prezydent ogłosi datę wyborów parlamentarnych 2019? Może to zrobić lada dzień. Ostateczna data na wyznaczenie terminu wyborów mija w połowie sierpnia (90 dni przed końcem obecnej kadencji).

Wybory parlamentarne 2019. Kogo wybieramy

Podczas jesiennych wyborów Polacy wybiorą przedstawicieli do sejmu (460 posłów) i senatu (100 posłów). Kadencja posłów i senatorów potrwa 4 lata.

Czynne prawo wyborcze, czyli to pozwalające wybierać, przysługuje w Polsce osobom, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 18 lat. Głosu nie mogą oddawać osoby ubezwłasnowolnione oraz pozbawione praw publicznych i wyborczych.

Bierne prawo wyborcze, czyli możliwość bycia wybieranym, w przypadku kandydatów na posła przysługuje osobom, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 21 lat. W przypadku wyborów do senatu kandydat musi mieć minimum 30 lat.

Kandydatem w wyborach parlamentarnych nie może być osoba pozbawiona prawa do wybieralności, a także skazana prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo skarbowe lub umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także