Kiedy wybory do Europarlamentu? Najważniejsze informacje dla wyborców

W kwietniu 2024 roku odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Kilka tygodni później miejsce będą miały natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego. Ich termin w poszczególnych państwach członkowskich może być różny. Kiedy odbędą się eurowybory w Polsce?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kiedy?
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kiedy?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 | Diliff

Wybory europejskie będą drugimi, które odbędą się w całej Polsce w 2024 roku. Wcześniej uprawnieni wyborcy zdecydują, kto będzie reprezentował ich interesy na szczeblu władzy lokalnej. Kiedy będą wybory do Europarlamentu? Ostatnie miały miejsce w 2019 roku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Termin

Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej, najbliższe wybory do Europarlamentu odbędą się między 6 a 9 czerwca - z tym, że każdy kraj może ustalić dokładny termin głosowania zgodnie z lokalnym prawem. Eurowybory w Polsce odbędą się najprawdopodobniej w niedzielę 9 czerwca - jak bowiem wynika z przepisów Kodeksu wyborczego, muszą one zostać zarządzone na dzień wolny od pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybory do Europarlamentu 2024. Ilu posłów wybiorą Polacy?

Liczba posłów wybieranych w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami - z tym, że nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący/przewodnicząca. Po wyborach w 2024 roku w Europarlamencie zasiądzie 720 posłów i posłanek - o 15 więcej, niż w poprzedniej kadencji. Polacy w czerwcowym głosowaniu zdecydują natomiast o przyznaniu 53 mandatów.

Jak wyjaśniono w wyborczym serwisie Unii Europejskiej, "zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów". Polska w celu organizacji wyborów samorządowych zostanie podzielona na 13 okręgów wyborczych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)