Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2020. Kiedy Środa Popielcowa i Ostatki?

Tłusty czwartek to prawdziwe święto łasuchów, którzy prześcigają się w tym, ile zjedzą pączków. Dzień ten zbliża się wielkimi krokami.

Tłusty czwartek 2020. Kiedy Środa Popielcowa i Ostatki?Źródło: Pixabay.com
d18jrlh
d18jrlh

Kiedy tłusty czwartek 2020?

Jak co roku w tłusty czwartek będziemy zajadać pączki, faworki i inne słodkości. W 2020 roku święto to przypada na 20 lutego. Pierwsze wzmianki o pączkach pochodzą z XVI wieku. Początkowo nadziewane były słoniną, ale z biegiem czasu dodawano do nich także migdały i inne bakalie.

Tłusty czwartek - pączki

Symbolem święta jest pączek, o którym pierwsze wzmianki pochodzą ze średniowiecza. Nadziewany był on głównie słoniną, ale do pączków dodawano także migdały. Kto je znalazł w swojej porcji, miał mieć szczęście przez cały rok. Teraz pączki przyrządzane są głównie na słodko. Smaki nadzień ogranicza jedynie wyobraźnia.

Kiedy Środa Popielcowa?

Zgodnie z tradycją Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to święto ruchome, którego data uzależniona jest od terminu Wielkanocy. W 2020 roku Środa Popielcowa wypada 26 lutego. Zgodnie z tradycją tego dnia będzie obowiązywał post ścisły. Katolicy tego dnia nie jedzą mięsa. Ograniczają również liczbę spożywanych posiłków.

d18jrlh

Kiedy Ostatki 2020

W 2020 roku ostatki rozpoczynają się 20 lutego, kiedy to wypada tłusty czwartek. Ostatni dzień karnawału przypada natomiast na wtorek 25 lutego. W wielu rejonach mianem ostatków określa się jedynie ostatni dzień karnawału. W innych częściach kraju wtorek poprzedzający Środę Popielcową nazywany jest śledzikiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Pani Basia" ma iść na emeryturę. Patryk Jaki komentuje

d18jrlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18jrlh
Więcej tematów