Trwa ładowanie...

Kiedy przestać pić alkohol? Podali konkretny wiek

Alkohol jest substancją, która może mieć poważne i długotrwałe skutki dla zdrowia i rozwoju dzieci i młodzieży. Wpływa nie tylko na ich rozwój fizyczny i ruchowy, ale również na formowanie ich psychiki, osobowości, relacji społecznych oraz zdolności i umiejętności szkolnych. Istnieje pewien wiek, po którego przekroczeniu powinniśmy całkowicie zrezygnować z konsumpcji alkoholu.

Kiedy przestać pić alkohol?Kiedy przestać pić alkohol?Źródło: Licencjodawca, fot: Paul Bradbury
dyqdjp6
dyqdjp6

Dr Aleksandra Piotrowska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że "dla dzieci i młodzieży nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu. W każdej ilości i postaci jest on czynnikiem patogennym, zagrażającym prawidłowemu rozwojowi. Nie dość, że działa bezpośrednio na mózg, to stanowi czynnik niebezpieczny dla wszystkich właściwie tkanek i narządów rozwijającego się organizmu".

Co dokładnie alkohol robi z dziećmi? Informacje na ten temat dostarcza strona Trzymaj Pion, kampanii społecznej prowadzonej przez Grupę Żywiec. Dzieci, które mają styczność z alkoholem, są zazwyczaj niższe od swoich rówieśników, mają słabszy układ kostny i mięśniowy, co jest częściowo wynikiem negatywnego wpływu alkoholu na układ sercowo-naczyniowy. Alkohol obniża również sprawność fizyczną, co zwiększa podatność na choroby. Jest to efekt szkodliwego wpływu alkoholu na pracę szpiku kostnego i limfocytów.

Nawet jeśli dzieci te mają dostęp do odpowiedniej ilości pożywienia, często wykazują objawy niedożywienia, co jest wynikiem zakłóceń w procesie wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia spowodowanych przez alkohol.

Kiedy przestać pić? Podano konkretny wiek

Alkohol jest szkodliwy dla każdego człowieka, ale dr Richard Restak, ekspert w dziedzinie demencji, podaje precyzyjne informacje na temat wieku, w którym powinniśmy bezwzględnie zrezygnować z jego konsumpcji. Napoje alkoholowe są niezwykle szkodliwe dla osób starszych, zwiększając ryzyko różnych problemów zdrowotnych.

dyqdjp6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skala zniszczeń poraża. Tak wygląda hala przy Marywilskiej

Dr Restak twierdzi, że osoby, które ukończyły 65 lat, powinny całkowicie wykluczyć alkohol z swojego codziennego jadłospisu. W swojej książce "The Complete Guide to Memory", specjalista wyjaśnia, że spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko upadków, a także może negatywnie wpływać na pamięć. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, jak podaje "Daily Mail".

Dr Restak zwraca również uwagę, że ograniczenie spożycia alkoholu jest szczególnie zalecane, jeśli występują dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko upadków. Do takich czynników zalicza się spadek siły, zanik mięśni, problemy z równowagą oraz przyjmowanie leków. W takich okolicznościach spożywanie alkoholu może być wyjątkowo niebezpieczne.

dyqdjp6

Badania naukowe dowiodły, że duże ilości mocnych alkoholi mogą negatywnie wpływać na zdrowie mózgu, nie tylko u osób starszych. Dr Restak podkreśla, że alkohol jest bezpośrednią neurotoksyną i apeluje do ludzi w każdym wieku, aby zastanowili się nad swoim stosunkiem do alkoholu.

Źródło: Trzymaj Pion, Daily Mail, WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyqdjp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyqdjp6
Więcej tematów