Trwa ładowanie...

Kiedy powrót do szkoły? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zdradza szczegóły

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Szefowie resortów wypowiedzieli się nt. możliwego powrotu uczniów do szkoły oraz terminu egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. Ogłoszono też nową transzę pomocy dla gmin na zakup laptopów i tabletów dla uczniów.

Share
Kiedy powrót do szkoły? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zdradza szczegóły
Źródło: Agencja Gazeta
d9vajh3

Konferencję rozpoczął minister cyfryzacji Marek Zagórski, który przedstawił wyniki wprowadzonego 15 marca programu "Zdalna szkoła".

- Skorzystało z niego już niemal 2,5 miliona osób, które wygenerowały niemal 58 milionów odsłon - poinformował Zagórski.

d9vajh3

Minister dodał też, że rząd stale współpracuje z operatorami sieci komórkowych. - Poprosiliśmy ich o przekazywanie nam informacji o specjalnych ofertach dla uczniów i nauczycieli, które wprowadzili w związku z aktualną sytuacją - dodał.

- Nasz kolejny ruch, to dofinansowanie zakupu laptopów, tabletów, mobilnego dostępu i oprogramowania dla uczniów i nauczycieli w ramach programu "Zdalna szkoła". W sumie na ten cel przeznaczamy 367 milionów złotych - ogłosił Zagórski, dodając, że jest to równowartość 125 tysięcy tabletów lub ponad 53 tysięcy laptopów.

- Minister cyfryzacji poinformował, że do programu "Zdalna szkoła" zgłosiło się 98% samorządów (2741 z 2790). Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie - stwierdził.

Podając dokładne dane Zagórski oświadczył, że wspartych na obecną chwilę został ponad 205 tys. uczniów oraz ponad 31 tys. nauczycieli.
Ogłoszono też nowy program: "Zdalna szkoła +". - Jego budżet to 180 mln zł – równowartość 120 tysięcy tabletów lub 51 tysięcy laptopów - powiedział Marek Zagórski.

d9vajh3

- Tak jak w programie "Zdalna szkoła", teraz także stawiamy na minimum formalności i maksimum skuteczności. Zastosujemy najprostszą z możliwych procedur, po to by pieniądze jak najszybciej trafiły na konta gmin - obiecywał minister, dodając, że "z zakupem sprzętu nie trzeba będzie czekać na podpisanie umowy i przelew". - Będziemy finansować zakupy poczynione od 16 marca 2020 r. Sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom, którzy najbardziej go potrzebują - stwierdził.

Kiedy powrót do szkoły? "Poinformujemy za kilka dni"

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski nie zdradził dokładnego terminu powrotu uczniów do szkół. Szef resortu zapewnił jednak, że szczegóły zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych dni.

- Za kilka dni z premierem Mateuszem Morawieckim ogłosimy decyzje, na jakich zasadach dzieci wrócą do szkół. Wtedy podamy więcej szczegółów - stwierdził szef MEN na konferencji prasowej.

Piontkowski wypowiedział się też w sprawie zasad, jakie będą obowiązywać w placówkach, gdy zostaną już otwarte. - W klasach młodszych będą obowiązywały podobne reguły, jak te w przedszkolach - dodał.

d9vajh3

Stwierdził też, że resort edukacji narodowej nie zamierza przekładać zakończenia roku szkolnego. - Na razie nie przewidujemy zmian, także wakacje będą wakacjami - zapewnił Piontkowski, dziękujac także wszystkim nauczycielom biorącym udział w nauczaniu zdalnym. - Kształcenie na odległość to ogromny wysiłek, za który chce bardzo podziękować. Przygotowanie tych materiałów często pochłania znacznie więcej czasu niż ta tradycyjna forma nauczania - stwierdził.

Wcześniej minister edukacji narodowej ogłosił, że egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca. Z kolei egzaminy ósmoklasistów odbędą się w dniach 16-18 czerwca.

- Do 24 maja budynki szkolne pozostają zamknięte, ale to nie znaczy, że nie pracują. Jak wszyscy wiedzą, obecnie trwa system kształcenia na odległość. Dziś nie wiemy jeszcze, czy uda się uruchomić szkoły w pełni. To będzie zależało głównie od opinii ministra zdrowia - mówił w Polskim Radiu Dariusz Piontkowski.

Zobacz również: Ponowne zamrożenie gospodarki. Minister zdradzi, kiedy może nastąpić

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9vajh3

Podziel się opinią

Share
d9vajh3
d9vajh3
Więcej tematów