Kiedy można przekazać nieruchomość na rzecz Skarbu Państwa
Właściciel nieruchomości będzie się mógł jej
zrzec na rzecz Skarbu Państwa, za zgodą właściwego starosty -
zakłada senacka nowelizacja Kodeksu cywilnego, którą w piątek
poparły wszystkie kluby w Sejmie.
Projekt zmian w prawie cywilnym i ustawie o notariacie, jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2005 r., który zakwestionował wcześniejsze kodeksowe regulacje tej kwestii. Senat tej kadencji wziął na siebie przygotowywanie projektów wypełniających luki prawne powstałe po wyrokach TK uchylających niekonstytucyjne przepisy.
Według Trybunału, zrzeczenie się prawa własności nieruchomości to czynność z zakresu prawa cywilnego (nie administracyjnego), nie dotyczy wykonywania przez gminę funkcji władczych.
Art. 179 kodeksu brzmiałby: Właściciel może wyzbyć się własności nieruchomości przez to, że się jej zrzeknie, co wymaga aktu notarialnego. Do zrzeczenia się tej własności potrzeba zgody starosty wykonującego to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej.
Taka nieruchomość stawałaby się własnością Skarbu Państwa, który ponosiłby odpowiedzialność za jej obciążenia. Jeżeli w chwili zrzeczenia się własności nieruchomości państwo miało do niej prawo pierwokupu, odpowiedzialność ta ograniczałaby się do sumy, która należałaby się zrzekającemu w razie wykonania prawa pierwokupu.
Senat ocenił, że ustawa nie powoduje skutków finansowych dla budżetu państwa, a przy tym tworzy podstawy prawne do uzyskiwania własności nieruchomości przez Skarb Państwa. Nowelizacja trafi teraz do sejmowej Komisji ds. Zmian w Kodyfikacjach.