Trwa ładowanie...
d3bamwm

Kiedy jest tłusty czwartek 2020? Uczta dla podniebienia coraz bliżej.

Wielbiciele pączków i innych słodkich smakołyków mogą szykować się na prawdziwą ucztę dla podniebienia. Coraz większymi krokami zbliża się tłusty czwartek 2020. Kiedy dokładnie będziemy mogli odłożyć dietę na bok i skosztować słodkich przysmaków?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek 2020. Kiedy wypada w tym roku? Kiedy ostatki i Środa Popielcowa?
Tłusty czwartek 2020. Kiedy wypada w tym roku? Kiedy ostatki i Środa Popielcowa? (iStock.com)
d3bamwm

W tym roku tłusty czwartek przypada na 20 lutego. Tego dnia w cukierniach znów zrobi się tłoczno, bo wszyscy miłośnicy pączków ustawią się w kolejkach, by móc zakupić ulubiony smakołyk. Tłusty czwartek to tradycja, która jest bardzo chętnie pielęgnowana przez Polaków – w szkołach, domach czy zakładach pracy nie brakuje przerw na skosztowanie pączków.

Czytaj też: Tłusty czwartek za granicą. Jak obchodzi się święto pączków w innych krajach Europy?

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatki

d3bamwm

Wraz z tłustym czwartkiem rozpoczną się ostatki 2020, a więc ostatnie dni karnawału. Potrwają one do wtorku, 25 lutego. W tym czasie odbywają się liczne bale, które cieszą się ogromną popularnością. Okres rozpusty i zabaw kończy Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku na 26 lutego.

Czytaj też: Tłusty czwartek w liczbach – ile kalorii ma pączek? Sposoby na spalenie pączka w tłusty czwartek

Czym jest Środa Popielcowa?

Niegdyś Środa Popielcowa była zwana Wstępną Środą. To dzień, który rozpoczyna Wielki Post. Zgodnie z obrzędami katolickimi, tego dnia księża posypują głowy wiernych popiołem, wymawiając przy tym charakterystyczne słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

d3bamwm

Czytaj też: Tłusty czwartek 2019. Jaka jest geneza tego zwyczaju? Sprawdź prosty przepis na faworki z 1895 roku

W Środę Popielcową katolicy są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i zachowania postu ścisłego (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenia liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia. Warto odnotować, że Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Pani Basia" ma iść na emeryturę. Patryk Jaki komentuje

d3bamwm

Podziel się opinią

Share

d3bamwm

d3bamwm
Więcej tematów