Trwa ładowanie...
d3u4sr6

KGP: od piątku na drogach zginęły 23 osoby. Zatrzymano 776 pijanych kierowców

• Od piątku na polskich drogach doszło do 272 wypadków
• W ciągu trzech dni zatrzymano 776 pijanych kierowców
• W związku ze świętem Wszystkich Świętych, w okolicach cmentarzy, na trasach wyjazdowych i wjazdowych do miast jest więcej policjantów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KGP: od piątku na drogach zginęły 23 osoby. Zatrzymano 776 pijanych kierowców
(KWP w Poznaniu)
d3u4sr6

23 osoby zginęły, a 338 zostało rannych w 272 wypadkach, do których doszło od piątku na polskich drogach. W ciągu trzech dni policja zatrzymała 776 pijanych kierowców - poinformowała PAP Komenda Główna Policji.

Od piątku na drogach w kraju jest tłoczno, ponieważ wiele osób zdecydowało się na świąteczne wyjazdy związane z 1 listopada. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność, dostosowanie się do zmian w organizacji ruchu i zwracanie uwagi na pieszych.

Jak co roku w związku ze świętem Wszystkich Świętych, w okolicach cmentarzy, na trasach wyjazdowych i wjazdowych do miast jest więcej policjantów. Kierowcy powinni spodziewać się kontroli prędkości i stanu technicznego aut. Na ich pobłażliwość nie mogą liczyć ci, którzy prowadzą samochód pod wpływem alkoholu. Policjantów wspierają żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz strażnicy miejscy.

d3u4sr6

Ci, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy.

Obowiązuje też zapis, który daje policji możliwość odebrania prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego. Policja występuje wtedy do sądu o czasowe odebranie kierowcy prawa jazdy. Chodzi o sytuacje, kiedy np. kierowca wyprzedza na trzeciego, zmusza inny pojazd, żeby zjechał na pobocze czy wymija auto, które zatrzymało się przed przejściem, żeby przepuścić pieszego.

Z danych policji wynika, że właśnie okres jesienny, przejściowy, jest najbardziej tragiczny na drogach. Wtedy też ginie najwięcej pieszych. Policjanci apelują, by pamiętać o szybko zapadającym zmierzchu, nosić elementy odblaskowe lub latarki. Zgodnie z prawem piesi są zobowiązani do noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Jeśli ich nie mają, mogą zostać ukarani mandatem - od 20 nawet do 500 zł. Pieszy może się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego, po chodniku bądź w strefie zamieszkania, gdzie ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcom "na podwójnym gazie", niezależnie od orzeczonej kary - gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów i m.in. do 30 dni aresztu. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

W ubiegłym roku dzień Wszystkich Świętych przypadał w weekend. W ciągu trzech dni doszło wtedy do 225 wypadków. Zginęło w nich 30 osób, a 265 zostało rannych.

d3u4sr6

Podziel się opinią

Share

d3u4sr6

d3u4sr6
Więcej tematów