PolskaKGHM ogołocony

KGHM ogołocony

Kolejny rok rząd traktuje lubiński holding
jak bankomat. Właśnie wybrał z niego na dywidendę dla
akcjonariuszy 3,4 mld złotych czyli cały ubiegłoroczny zysk -
wylicza "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska".

Na środowym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy decydujący głos w sprawie podziału zysku należał do Andrzeja Dworzyckiego, szefa wrocławskiej delegatury ministerstwa Skarbu Państwa. Do ostatniej chwili czekał on na instrukcje z Warszawy, dwukrotnie prosząc o techniczną przerwę w obradach i konsultując się telefonicznie z Warszawą. W końcu po godzinie piętnastej przyszedł faks podpisany przez wiceministra Ireneusza Dąbrowskiego. Chwilę później okazało się, że PiS-owski rząd postanowił zażądać na dywidendę wszystkiego, co KGHM zarobił, czyli dokładnie 3.395.130.230 złotych i 53 groszy.

Ministerstwo uzasadniało: zysk netto za I kwartał 2007 r. jest wyższy niż przed rokiem, notowania miedzi i srebra utrzymują się na wysokim poziomie, więc firma może z bieżących dochodów finansować zaplanowane inwestycje. Akcjonariusze Polskiej Miedzi dostaną po 16,98 zł za jedną akcję.

Do Skarbu Państwa, który ma 41,79% udziałów w spółce, popłynie z Lubina ponad 1,4 miliarda złotych, czyli mniej więcej tyle, ile żądają strajkujący w całym kraju lekarze. W kasie KGHM nie zostanie nic. Ani jeden grosz. Związkowcy twierdzą, że firma będzie się musiała zadłużyć, by zgodnie z uchwałą 10 lipca mieć gotówkę na wypłatę dywidendy. Rzecznik spółki Radosław Poraj-Różecki uspokaja, że nie będzie tak źle, bo potrzebne pieniądze leżą na kontach.

Nie mam wątpliwości: to działanie na szkodę KGHM, oznaczające, że minister nie rozumie roli tej firmy dla regionu- komentuje Józef Czyczerski, sekretarz rady nadzorczej i szef Solidarności w kopalniach miedzi. W tej sytuacji zarząd spółki powinien podać się do dymisji- mówi Ryszard Zbrzyzny, szef ZZPPM.

Zarząd spółki proponował przed walnym zgromadzeniem, by na dywidendę przeznaczyć 40% zysku (1,4 mld zł), ale liczył się z tym, że ministerstwo zażąda więcej. Spekulowano, że może to być nawet 80% (2,8 mld zł). Decyzja, że właściciel chce 100%, była zaskoczeniem także dla prezesów - podaje "SPGW". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)