Trwa ładowanie...
d2w8qe8

Kenijskie małpy mogą być nosicielami Eboli

We krwi kenijskich małp wykryto przeciwciała wirusa Ebola. Naukowcy twierdzą, że to właśnie małpy mogą być poszukiwanym źródłem śmiertelnie niebezpiecznej choroby - informuje serwis ProMED.
Share
d2w8qe8

Groźny wirus Ebola przenoszony jest przez kontakt z krwią i wydzielinami chorego. Powoduje chorobę zwaną ostrą wirusową gorączką krwotoczną, która w 70-90% przypadków prowadzi do śmierci. Dotychczas nie wynaleziono na nią lekarstwa. Przenoszenie wirusa przypisywano m.in. nietoperzom i stawonogom.

Przeciwciała wirusa Ebola odkryto u małp w lasach Kakamega i Mount Elgon w zachodniej Kenii. Wyniki badań zostały przedstawione na dorocznej konferencji Kenijskiego Towarzystwa Medycznego przez dr Waltera Ochienga, naukowca pracującego w Centrum Badań nad Wirusami Kenijskiego Instytutu Badań Medycznych.

Nadal nie wiadomo, w jaki sposób wirus przenosi się z małp na ludzi. Dopiero ta wiedza pozwoli na podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych i leczniczych. Prowadzenie odpowiednich badań utrudnia jednak brak funduszy. (mp)

d2w8qe8

Podziel się opinią

Share
d2w8qe8
d2w8qe8
Więcej tematów