KE przedstawiła projekt ws. zniesienia zmiany czasu. Ostatni raz w przyszłym roku
Zgodnie z projektem przepisów autorstwa Komisji Europejskiej ostatni raz do obowiązkowej zmiany czasu doszłoby 31 marca 2019 r. Państwa Unii Europejskiej mogłyby wybrać czy stosują czas zimowy, czy letni.
KE przedstawiła w środę projekt przepisów w sprawie zniesienia zmian. Chodzi o zmianę dyrektywy dotyczącą czasu letniego, która harmonizuje datę czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE. Komisja zapewnia, że zmiany będą skoordynowane, aby nie zaszkodzić funkcjonowaniu rynku wewnętrznego. Mogłoby do tego dojść, gdyby część państw zrezygnowała ze zmian czasu, a inne nie.
KE chce, aby do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni doszło w niedzielę 31 marca 2019 r. Każde z państw UE miałoby zdecydować czy chce stosować czas zimowy, czy letni. Jeśli kraj wybrałby czas zimowy to ostatniej zmiany czasu dokonałby w niedzielę 27 października 2019 r. Po tej dacie zmiany czasu byłyby już niemożliwe.
Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker w orędziu przed PE o stanie UE stwierdził, że "wyborcy UE nie będą zadowoleni, jeśli dwa razy w roku trzeba będzie zmieniać czas z zimowego na letni i odwrotnie".
Jednak projekt KE nie oznacza, że zniesienie zmiany czasu jest już przesądzone. Na to zgodę muszą wydać państwa UE oraz Parlament Europejski.
Zobacz także: Burza po słowach Andrzeja Dudy o UE. Marcin Horała: zdanie wyrwane z kontekstu
Pomysł KE związany jest z wynikami unijnej ankiety, w której wzięło udział 4,6 mln osób, a 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu.
Zmiana czasu w Europie
Pomysł na wprowadzenie zmiany czasu sięga I wojny światowej. Wówczas w Niemczech podjęto decyzję o wprowadzeniu systemu zmiany czasu dwa razy w roku. Na początku XX wieku prąd wykorzystywany był głównie do oświetlania fabryk i mieszkań, a zmiana czasu pozwalała dłużej cieszyć światłem dziennym oraz zaoszczędzić na produkcji energii elektrycznej i żarówkach.
Teraz nie ma to jednak znaczenia. Światło w wielu biurowcach i firmach włączone jest przez cały czas, a w domach korzystamy z żarówek energooszczędnych. Zmiana czasu wiąże się z problemami na kolei, gdzie pociągi niejednokrotnie muszą stać przez godzinę. W trakcie zmiany czasu cierpią też użytkownicy bankowości internetowej, w której dochodzi do specjalnych przerw technicznych.
_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_