Zmiana czasu. Komisja Europejska przedstawi propozycję w sprawie zmiany dyrektywy. "Polityczna decyzja została podjęta"
- Likwidacja zmiany czasu jest przesądzona - ogłosił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Unijna ankieta jednoznacznie pokazała, że mieszkańcy UE nie chcą już przestawiać zegarków. Dlatego KE przedstawi propozycję ws. zniesienia zmiany czasu.
31.08.2018 | aktual.: 01.09.2018 13:20
Komisja Europejska przedstawi propozycję w sprawie zmiany dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE.
- Po tym, jak przytłaczająca większość obywateli UE opowiedziała się w internetowej ankiecie za zniesieniem zmiany czasu, Komisja Europejska przystąpi do działania - zapowiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Koniec zmiany czasu coraz bliżej. "Polityczna decyzja została podjęta"
- Trzeba wziąć pod uwagę, że 4,6 mln Europejczyków wzięło udział w konsultacjach publicznych. Rezultat tych konsultacji jest bardzo jasny 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków - powiedział na konferencji prasowej rzecznik KE Alexander Winterstein.
Komisja już wcześniej zapowiadała, że przedstawi wniosek legislacyjny dotyczący zniesienia zmiany czasu, po wynikach ankiety. Decyzja zostanie przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu.
Zmiana czasu – skąd ten pomysł
Pomysł na wprowadzenie zmiany czasu sięga I wojny światowej. Wówczas na terenie dzisiejszych Niemiec podjęto decyzję o wprowadzeniu systemu zmiany czasu dwa razy w roku. Przyczyny takiego postępowania należy szukać w ówczesnych kosztach związanych z korzystaniem z elektryczności. W XX wieku prąd wykorzystywany był głównie do oświetlania fabryk i mieszkań.
Zmiana czasu pozwalała dłużej cieszyć światłem dziennym, a co za tym idzie zaoszczędzić na produkcji energii elektrycznej i żarówkach. Współcześnie nie ma to jednak znaczenia. Światło w wielu biurowcach i firmach włączone jest przez cały czas, a w domach korzystamy z żarówek energooszczędnych.
Rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.
Zmiana czasu - dlaczego warto zrezygnować
Zmiana czasu wywołuje przemęczenie i dezorientacja, które dotykają wielu Polaków. Warto wspomnieć również o fali spóźnień do pracy związanych ze zmianą czasu. Na naszych drogach nie jest wtedy bezpieczniej niż zwykle. Wielu zmęczonych kierowców ma problem z utrzymaniem koncentracji, przez co często dochodzi do kolizji.
Problem związany z tą tradycją jest jednak znacznie większy. Zamieszanie zaczyna panować m.in. na kolei. Aby pociąg przyjechał zgodnie z rozkładem niejednokrotnie musi stać przez godzinę w polu, zupełnie bez sensu. Problem mają również przedsiębiorcy zajmujący się handlem międzynarodowym.
W trakcie zmiany czasu cierpią użytkownicy bankowości internetowej. Banki muszą ogłaszać specjalne przerwy techniczne, aby dostosować swój system do nowych realiów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl