KE nie chce komentować wyroku dla Nieznalskiej
Komisja Europejska odmówiła
skomentowania wyroku polskiego sądu, skazującego artystkę, Dorotę Nieznalską na sześć
miesięcy "pracy na cele społeczne" za obrazę uczuć religijnych,
ale przypomniała, że Traktat o Unii Europejskiej gwarantuje jej
obywatelom wolność wypowiedzi.
"Niestety, nie mieliśmy czasu, żeby przestudiować ten wyrok w szczegółach, ale w każdym razie jest to kwestia wolności wypowiedzi w jednym z (przyszłych) państw członkowskich" - powiedział rzecznik Komisji, Reijo Kemppinen, na codziennym spotkaniu z prasą.
"Nie sądzę, by było pożyteczne i konieczne komentowanie przez nas wyroków sądu krajowego w jednym z tych państw. Możemy tylko przypomnieć, że wolność wypowiedzi jest jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej, gwarantowanych przez unijny traktat" - zaznaczył Kemppinen.
Poruszona przez jednego z polskich dziennikarzy sprawa Doroty Nieznalskiej, skazanej przez gdański sąd za obrażenie uczuć religijnych pracą przedstawiającą męskie genitalia umieszczone na krzyżu, sprowokowała całą serię pytań do rzeczników Komisji Europejskiej. Zachodni dziennikarze pytali, czy przewodniczący Komisji Romano Prodi wystosuje w tej sprawie list do premiera Leszka Millera i czy Polska spełnia kryteria członkostwa, do których zalicza się przestrzeganie zasad demokracji i praw człowieka.
Rzecznicy zachowali powściągliwość, podkreślając, że nie znają szczegółów sprawy i ewentualne dalsze reakcje uzależniają od analizy konkretnego przypadku. Nie udzielili też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Nieznalska miałaby większe szanse uniknięcia wyroku skazującego, gdyby obowiązywała już nowa unijna konstytucja.
Do jej projektu sporządzonego właśnie przez Konwent Europejski przepisano bowiem z niewiążącej na razie prawnie Karty Praw Podstawowych UE artykuł gwarantujący, że "sztuka i badania naukowe będą wolne od ograniczeń".
Gdański sąd skazał 18 lipca artystkę Dorotę Nieznalską za obrażenie uczuć religijnych na sześć miesięcy ograniczenia wolności, polegającego na nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne przez 20 godzin miesięcznie.(iza)