Trwa ładowanie...
d4lmz4m

Katolicki paszport dla Polaka. Prezydencki minister zaskakuje pomysłem

Najważniejsze modlitwy i prawdy wiary powinny być zawarte w paszporcie Polaków - to postulat zgłoszony przez Krzysztofa Szczerskiego. Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy swój pomysł uzasadnia obawą o religijność rodaków na obczyźnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda i szef jego kancelarii Krzysztof Szczerski
Prezydent Andrzej Duda i szef jego kancelarii Krzysztof Szczerski (East News, Fot: Jan Bielecki)
d4lmz4m

O zmianie wzoru paszportów Szczerski napisał w książce "Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy” - informuje newsweeek.pl. Wydawnictwo ukazało się dwa lata temu, ale dopiero teraz - w ramach debaty publicznej o wpływach Kościoła w Polsce - sprawa postulatu prezydenckiego ministra nabiera rozgłosu.

Krzysztof Szczerski w swojej pracy wprost pisze, że "chciałby zaproponować podjęcie prac nad przygotowaniem swego rodzaju 'Paszportu katolickiego'". Precyzuje, że dokument ma zawierać "najważniejsze modlitwy i prawdy wiary".

Szef kancelarii prezydenta wyjaśnia, że celem takich zapisów w dokumencie jest chęć zadbania, aby "Polacy emigrujący z Ojczyzny do zateizowanych krajów zachodnioeuropejskich nie ulegli tamtejszym lewicującym modom intelektualnym, ale pozostali wierni Bogu i Polsce".

d4lmz4m

Zobacz także: Wybory do PE. Michał Kamiński bezlitosny dla Beaty Szydło

"Ogień wiary" i mesjanizm ministra

Minister idzie jeszcze dalej i stawia tezę, że Polacy na emigracji mogą spełnić ważną rolę w "idei reewangelizacji Europy", niosąc "ogień wiary".

d4lmz4m

"Wiele krajów czeka na nas, czeka na ojczyznę św. Jana Pawła II, by wskazała na nowo drogę" - cytuje słowa Szczerskiego serwis internetowy "Newsweeka" i podkreśla, że szef prezydenckiej kancelarii to "jeden z najważniejszych intelektualistów 'dobrej zmiany' w kwestiach polityki europejskiej".

Niedawno Krzysztof Szczerski wywołał kontrowersje swoją wypowiedzią na temat celibatu i zarobków nauczycieli wyjątkowo nie spodobała się przedstawicielom tej grupy zawodowej. Słowa szefa gabinetu prezydenta rozzłościły nawet pierwszą damę, która z zawodu jest nauczycielką.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lmz4m

Podziel się opinią

Share
d4lmz4m
d4lmz4m
Więcej tematów