Katastrofa w Czarnobylu. Mija 37 lat od tragedii

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do największego wypadku w historii energetyki jądrowej - katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku awarii reaktora doszło do wybuchu, a następnie pożaru, po których nad Europę dostała się chmura radioaktywnego pyłu.

Czarnobyl. 37 lat temu doszło do tragicznej w skutkach awarii
Czarnobyl. 37 lat temu doszło do tragicznej w skutkach awarii
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Kamil Porembinski

Do wybuchu reaktora jądrowego w czwartym bloku energetycznym doszło o godzinie 1:23 w nocy 26 kwietnia. Zdarzenie to doprowadziło do skażenia części terenów Ukrainy i Białorusi, a substancje, które wówczas dostały się do atmosfery, dotarły nad Skandynawię, Europę Środkową i Południową. W wyniku katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej bezpośrednio zginęło 31 osób. Kilkaset tysięcy zostało natomiast narażonych na przyjęcie zwiększonej dawki promieniowania.

Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jak do niej doszło?

Bezpośrednią przyczyną katastrofy w Czarnobylu był błąd ludzki oraz wady konstrukcyjne, które doprowadziły do wzrostu ciśnienia w reaktorze i jego mocy, co doprowadziło do przegrzania jego rdzenia, a następnie do wytworzenia wodoru i jego eksplozji. W wyniku zdarzenia doszło do zniszczenia reaktora i jego budynków, a także licznych pożarów, po których do powietrza dostały się niebezpieczne substancje i radioaktywny pył. Pożary zostały ugaszone dopiero po kilkunastu dniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Katastrofa czarnobylska. Dramat setek tysięcy osób

Katastrofa - oprócz śmierci i zagrożenia promieniotwórczego - spowodowała długotrwałe skażenie terenu. Kilkadziesiąt tysięcy osób musiało również opuścić swoje domy. Choć początkowo informowano, że ewakuacja terenów znajdujących się nieopodal Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej jest czasowa, wielu mieszkańców do dziś nie wróciła do swoich domów.

Katastrofa w Czarnobylu miała również konsekwencje globalne - na skutek ruchu powietrza, wysoki poziom skażenia odnotowano w wielu miejscach w Europie, a radioaktywny pył dotarł nawet do Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie to wpłynęło także na bezpieczeństwo jądrowe na świecie. Wymusiło również zmiany w sposobie ich projektowania reaktorów oraz protokołów bezpieczeństwa i działania w przypadku ich awarii..

Wybuch w Czarnobylu został zakwalifikowany do najwyższego, siódmego stopnia w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wybuch w czarnobyluczarnobylkatastrofa w czarnobylu
Wybrane dla Ciebie
Węgierska pokusa PiS [OPINIA]
Tomasz P. Terlikowski