Trwa ładowanie...

Katastrofa w Czarnobylu. Mija 37 lat od tragedii

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do największego wypadku w historii energetyki jądrowej - katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku awarii reaktora doszło do wybuchu, a następnie pożaru, po których nad Europę dostała się chmura radioaktywnego pyłu.

Czarnobyl. 37 lat temu doszło do tragicznej w skutkach awariiCzarnobyl. 37 lat temu doszło do tragicznej w skutkach awariiŹródło: Wikimedia Commons, fot: Kamil Porembinski
d435vws
d435vws

Do wybuchu reaktora jądrowego w czwartym bloku energetycznym doszło o godzinie 1:23 w nocy 26 kwietnia. Zdarzenie to doprowadziło do skażenia części terenów Ukrainy i Białorusi, a substancje, które wówczas dostały się do atmosfery, dotarły nad Skandynawię, Europę Środkową i Południową. W wyniku katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej bezpośrednio zginęło 31 osób. Kilkaset tysięcy zostało natomiast narażonych na przyjęcie zwiększonej dawki promieniowania.

Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jak do niej doszło?

Bezpośrednią przyczyną katastrofy w Czarnobylu był błąd ludzki oraz wady konstrukcyjne, które doprowadziły do wzrostu ciśnienia w reaktorze i jego mocy, co doprowadziło do przegrzania jego rdzenia, a następnie do wytworzenia wodoru i jego eksplozji. W wyniku zdarzenia doszło do zniszczenia reaktora i jego budynków, a także licznych pożarów, po których do powietrza dostały się niebezpieczne substancje i radioaktywny pył. Pożary zostały ugaszone dopiero po kilkunastu dniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarnobyl: oczami świadków

Katastrofa czarnobylska. Dramat setek tysięcy osób

Katastrofa - oprócz śmierci i zagrożenia promieniotwórczego - spowodowała długotrwałe skażenie terenu. Kilkadziesiąt tysięcy osób musiało również opuścić swoje domy. Choć początkowo informowano, że ewakuacja terenów znajdujących się nieopodal Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej jest czasowa, wielu mieszkańców do dziś nie wróciła do swoich domów.

Katastrofa w Czarnobylu miała również konsekwencje globalne - na skutek ruchu powietrza, wysoki poziom skażenia odnotowano w wielu miejscach w Europie, a radioaktywny pył dotarł nawet do Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie to wpłynęło także na bezpieczeństwo jądrowe na świecie. Wymusiło również zmiany w sposobie ich projektowania reaktorów oraz protokołów bezpieczeństwa i działania w przypadku ich awarii..

d435vws

Wybuch w Czarnobylu został zakwalifikowany do najwyższego, siódmego stopnia w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d435vws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d435vws
Więcej tematów