Trwa ładowanie...
pilne
oprac. MDR
25-06-2021 12:49

Katastrofa smoleńska. Jest decyzja sądu ws. Tomasza Arabskiego

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował o utrzymaniu kary 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata dla byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego. Wyrok dotyczy roli Arabskiego w organizacji lotu prezydenckiego TU-154 do Smoleńska.

Katastrofa smoleńska. Jest decyzja sądu ws. Tomasza ArabskiegoKatastrofa smoleńska. Jest decyzja sądu ws. Tomasza ArabskiegoŹródło: East News
d27ugrh
d27ugrh

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował, że do opisu zarzucanych Arabskiemu czynów dodany zostanie zapis o działaniu na szkodę interesu publicznego i interesu prywatnego. Podobną zmianę zastosowano wobec byłej urzędniczki KPRM Moniki B. W stosunku do pozostałych oskarżonych w sprawie urzędników utrzymany został wyrok uniewinniający, który zapadł w pierwszej instancji.

Tomasz Arabski skazany

Wyrok skazujący Tomasza Arabskiego na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata utrzymany przez Sąd Apelacyjny zapadł w 2019 roku. "Za udowodniony sąd uznał fakt, że Tomasz Arabski wiedział, że organizowany jest lot o statusie HEAD w dniu 10 kwietnia 2010 r. do Smoleńska, a także miał świadomość, że lotnisko Smoleńsk Siewiernyj było zamknięte, nie nadawało się do lądowania na nim samolotów pasażerskich i niedopuszczalne było zorganizowanie na to lotnisko lotu o statusie HEAD" - czytamy w jego uzasadnieniu.

Po zapadnięciu wyroku odwołała się od niego prokuratura, która domagała się zaostrzenia kar dla skazanych i ukarania uniewinnionych. Co więcej, w apelacji w stosunku do Arabskiego domagano się orzeczenia zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych, nadzorczych i kontrolnych w instytucjach państwowych oraz samorządowych.

d27ugrh

Obrońcy Tomasza Arabskiego i Moniki B. chcieli uniewinnienia swoich klientów.

Wariant Delta w Europie. Wracają obostrzenia dla podróżujących. "Powinniśmy wprowadzić twarde reguły"

d27ugrh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27ugrh
Więcej tematów