Trwa ładowanie...

Tragiczny lot do Smoleńska. Wyrok ws. Tomasza Arabskiego już wkrótce

Sąd Apelacyjny w Warszawie zabrał głos ws. Tomasza Arabskiego, byłego szefa KPRM, który w I instancji został skazany za organizację lotu do Smoleńska. Jak przekazano, wyrok w tej sprawie zapadnie 25 czerwca.

Share
Tragiczny lot do Smoleńska. Wyrok ws. Tomasza Arabskiego już wkrótce
Tragiczny lot do Smoleńska. Wyrok ws. Tomasza Arabskiego już wkrótceŹródło: East News, Fot: Jan Bielecki
d18jmnq

Sąd Apelacyjny w Warszawie zabrał głos ws. procesu Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który odpowiedzialny był za lot do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku.

Sprawa Tomasza Arabskiego. Sąd apelacyjny zabrał głos

W I instancji Tomasz Arabski został nieprawomocnie skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Teraz sprawą zajmie się Sąd Apelacyjny w Warszawie.

d18jmnq

Proces przed SA w Warszawie ws. Tomasza Arabskiego ruszył w czerwcu tego roku. Obrona głównego oskarżonego wnosi o jego uniewinnienie, z kolei Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła apelację na niekorzyść wszystkich oskarżonych, którą popierają też oskarżyciele posiłkowi. Wyrok zapadnie już 25 czerwca.

Tajne posiedzenie Sejmu. Dobitna recenzja Tomasza Siemoniaka

Katastrofa Smoleńska. "Tomasz Arabski nie podołał obowiązkowi"

Ostatnie przesłuchania w sprawie organizacji lotu do Smoleńska z 2010 roku miały miejsce w czwartek oraz piątek (17 i 18 czerwca).

Mecenas Zbigniew Ćwiąkalski, który reprezentuje Tomasza Arabskiego, podkreślał, że instrukcja HEAD - dotycząca organizacji lotów z najważniejszymi osobami w państwie - nie nakładała na Tomasza Arabskiego obowiązku "właściwego wykorzystania prawidłowego transportu lotniczego".

d18jmnq

Z tym z kolei nie zgadza się prokuratura, która podnosiła przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie, że "Tomasz Arabski nie podołał obowiązkowi, jeśli chodzi o zapobieżenie lądowaniu na miejscu do tego nieprzeznaczonym, czym spowodował skutek w postaci niebezpieczeństwa".

Katastrofa Smoleńska. Tomasz Arabski skazany w I intancji

Proces Tomasza Arabskiego toczy się od 2016 roku. Sąd w I instancji orzekł, że złej organizacji lotu do Smoleńska winni są były szef KPRM oraz urzędniczka w Kancelarii Monika B., która skazana została wówczas na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Trzej pozostali urzędnicy zostali uniewinnieni.

Proces ws. organizacji lotu do Smoleńska w 2010 roku został zainicjowany z oskarżenia prywatnego. To zostało wniesione po tym, jak Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła prawomocnie śledztwo w sprawie organizacji lotów premiera i prezydenta do Smoleńska.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18jmnq

Podziel się opinią

Share
d18jmnq
d18jmnq
Więcej tematów