Trwa ładowanie...
db42tkf

Katastrofa smoleńska. Do irlandzkiego FSNI trafiły próbki z ekshumacji i sekcji ofiar

Do Instytutu Nauk Sądowych Irlandii Północnej przekazana została pierwsza partia próbek. Pobrano je w czasie ekshumacji i sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Badania będą dotyczyć ewentualnych pozostałości materiałów wybuchowych. Analizy mają potrwać kilka miesięcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejny ruch prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej
Kolejny ruch prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej (East News, Fot: SPUTNIK/EAST NEWS)
db42tkf

Umowa z Instytutem podpisana została 12 października. Chodzi o wykonanie badań próbek "pod kątem ujawnienia w nich ewentualnych pozostałości materiałów wybuchowych". To jedna z wersji przyjętych w śledztwie.

Prace będą miały charakter rutynowego i czysto naukowego wsparcia śledztwa. Zadaniem specjalistów nie będzie badanie przyczyn katastrofy, ani też dokonywanie interpretacji wyników analiz. Laboratorium w Irlandii Północnej posiada najnowocześniejszy sprzęt badawczy w Europie.

db42tkf

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie przejęła Prokuratura Krajowa. Specjalny zespół prowadzi też inne śledztwa dotyczące jej pośrednio. Między innymi: zaniechania sekcji zwłok, "zdrady dyplomatycznej" i działań BOR w całej sprawie.

Ekshumacja 44 ofiar. Nieprawidłowości w 13 trumnach i dwie zamiany ciał

W czerwcu 2016 r. prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest też przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy. Wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, cztery osoby zostały skremowane. Decyzję tę uzasadniano błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem zdjęć.

Do tej pory ekshumowano 44 ofiar; stwierdzono nieprawidłowości w 13 trumnach i dwie zamiany ciał.

db42tkf

Katastrofa smoleńska. Szokujące wyniki ekshumacji - zobacz

Pod koniec maja do laboratorium w Wielkiej Brytanii trafiły próbki pobrane z wraku Tu-154M ze Smoleńska. Wcześniej trafiły one też do Włoch i Hiszpanii. Umiędzynarodowienie tych badań jest spowodowane wątpliwościami, co do opinii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

db42tkf

Podziel się opinią

Share
db42tkf
db42tkf