Kary za nieodwołanie wizyty u lekarza? Minister Zdrowia zabrał głos
Do Sejmu wpłynęła petycja, której autor wnioskuje o możliwość nakładania kar na osoby, które nie pojawią się u lekarza mimo umówionej wizyty. Rozwiązanie to miałoby wprowadzić radykalne rozwiązania - w tym czasowe wykluczenie z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Do tematu możliwych kar dla pacjentów, którzy nieodwołaną wizyty u lekarzy, odniósł się już Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
Jak wynika z informacji przekazanych przez System Informacyjny Sejmu, petycja w sprawie wprowadzenia regulacji prawnych dotyczących nieodwoływania zaplanowanych wizyt lekarskich, została złożona w maju 2023 roku. Obecnie skierowano ją do Komisji do Spraw Petycji. Czy możliwe jest wprowadzenie mandatów oraz innych kar za nieodwołanie wizyty u lekarza?
Nieodwołanie wizyty u lekarza. O co wnosi autor petycji?
Chcący zachować anonimowość autor petycji wnioskującej o wprowadzenie kar za nieodwołanie umówionej wizyty u lekarza, wskazuje, że tylko w 2022 roku pacjenci nie skorzystali z blisko 300 tysięcy umówionych wizyt lekarskich. Wnioskujący wskazał również, że jak do tej pory posłowie nie wprowadzili rozwiązań, które mogłyby zapobiec tego typu zachowaniom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odwiedzili słynne hospicjum na Podlasiu. Pacjenci mówią to ze łzami w oczach
Autor petycji w piśmie zaproponował pięć możliwych rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na redukcję liczby niezrealizowanych wizyt lekarskich:
- w przypadku niezrealizowania i nieodwołania dwóch wizyt w ciągu kolejnych 12 miesięcy u świadczeniodawców na terytorium kraju, niezależnie od specjalności lekarskiej, pacjent ten wyłącznie osobiście zamówi wizyty w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w kolejnych 12 miesiącach
- pacjent ten będzie traktowany jako nieobjęty powszechnym systemem opieki zdrowotnej przez kolejne 12 miesięcy
- pacjent ten otrzyma - pisemnie lub środkami komunikacji elektronicznej - pouczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia o zasadach współżycia społecznego oraz skutkach, jakie wywoła lub może wywołać niedostępność zamówionej wizyty u innych pacjentów i kosztach finansowych z tego wynikających
- świadczeniodawca zgłosi każdy taki przypadek do NFZ, który w kwietniu opublikuje statystyki za rok poprzedni z dokładnością do danego świadczeniobiorcy oraz - jeżeli pacjent dwukrotnie nie odwołał wizyty w kolejnych 12 miesiącach u świadczeniodawców na terytorium kraju - wpisze go do Krajowego Rejestru Zadłużonych na okres 12 miesięcy
- NFZ uruchomi telefony i środki komunikacji elektronicznej do odwoływania wizyt, na wypadek, gdy pacjent nie może tego uczynić u świadczeniodawcy (najczęściej nie może się dodzwonić).
Nieodwołanie wizyty u lekarza. Skutki finansowe? "Absolutnie jest nieakceptowalne"
O możliwość wprowadzenia kar i mandatów za nieodwołanie wizyty u lekarza został przez Fakt zapytany Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia krytycznie określił pomysł karania pacjentów, którzy nie odwołują wizyt u lekarzy. - Jest tyle do poprawy z punktu widzenia organizacji i sposobu funkcjonowania systemu opieki medycznej, że przerzucanie części tego ciężaru odpowiedzialności za ograniczoną dostępność, chociażby do specjalistów, na pacjentów absolutnie jest nieakceptowalne.
Temat potrzeby wprowadzenia zmian w sprawie nieodwoływania wizyt przez pacjentów powraca niemal jak boomerang. Jeszcze w marcu 2023 roku na długie kolejki do specjalistów, do których mają przyczyniać się nieodwołane wizyty w interpelacji, zaadresowanej do Ministra Zdrowia zwróciła uwagę posłanka Katarzyna Osos (KO-PO). Jak wówczas odpowiedział wiceminister Waldemar Kraska, resort zdrowia nie planuje wprowadzenia mandatów za nieodwołanie wizyty u lekarza. Karą dla pacjentów jest skreślenie z listy oczekujących, przez co muszą oni ponownie zapisać się i czekać na wizytę u specjalisty.