ŚwiatKary więzienia dla somalijskich piratów w Niemczech

Kary więzienia dla somalijskich piratów w Niemczech

Sąd w Hamburgu skazał na kary od dwóch do siedmiu lat więzienia dziesięciu somalijskich piratów, którzy ponad dwa lata temu próbowali uprowadzić niemiecki kontenerowiec u wybrzeży Rogu Afryki. W Niemczech to pierwszy od stuleci wyrok na piratów.

19.10.2012 | aktual.: 19.10.2012 18:23

Sędziowie uznali oskarżonych za winnych ataku w wielkanocny poniedziałek 5 kwietnia 2010 roku na hamburski kontenerowiec, znajdujący się wówczas około 530 mil morskich od wybrzeża Somalii.

Trzech najmłodszych napastników otrzymało ze względu na wiek obniżone kary po dwa lata więzienia. Pozostali oskarżeni skazani zostali na kary od sześciu do siedmiu lat pozbawienia wolności. Prokurator domagał się dla starszych piratów kar od sześciu do dwunastu lat. Dokładnego wieku skazanych nie udało się ustalić, według mediów mają od 19 do 50 lat.

Adwokaci piratów twierdzili, że proces nie powinien odbywać się w Niemczech. - Uzurpujemy sobie prawo do sądzenia według naszych niemieckich przepisów ludzi, których sytuacji życiowej nie jesteśmy w stanie zrozumieć - mówił obrońca najmłodszych oskarżonych Rainer Pohl.

W wystąpieniach przed sądem oskarżeni wskazywali na chaos panujący w trapionej wojną domową Somalii oraz na obowiązek wykarmienia zagrożonych głodem rodzin.

Podczas incydentu w 2010 roku 15-osobowa załoga zaatakowanego statku zatrzymała maszyny i schroniła się w zamkniętym pomieszczeniu. Zaalarmowano dowództwo unijnej misji "Atalanta", powołanej do ochrony morskich szlaków handlowych przed piratami. Na pomoc zaatakowanemu frachtowcowi wyruszyła znajdująca się w Zatoce Adeńskiej holenderska fregata "Tromp". Po czterogodzinnej potyczce udało się odbić kontenerowiec. Piraci zostali aresztowani.

Ostatni proces o piractwo w Hamburgu odbył się w 1624 roku.

Somalijscy piraci zarobili dziesiątki milionów dolarów w ramach okupów za uwalnianie porywanych jednostek. W grudniu 2008 roku UE rozpoczęła swoją pierwszą antypiracką misję morską, by na wodach Zatoki Adeńskiej chronić statki przed piratami korzystającymi ze słabości somalijskich władz.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
sądsomalianiemcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)