PolskaKartka z kalendarza - 6 listopada

Kartka z kalendarza - 6 listopada


Wtorek, 6 listopada jest 310 dzień roku. Słońce w znaku Skorpiona wzeszło o 6.40, zajdzie o 15.58. Dzień będzie trwał 9 godzin i 18 minut. Imieniny obchodzą Feliks, Jacek, Leonard i Ziemowit.

06.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Imię Feliks pochodzi od łacińskiego słowa o tym samym brzmieniu, które znaczy "szczęśliwy", "przynoszący szczęście". Jednak mężczyźni o tym imieniu nie zawsze są szczęśliwi. Bywają niestali, niesłowni i przewrażliwieni. Posiadają krytyczny umysł, lecz nie zawsze się nim kierują, gdyż są na to zbyt uczuciowi. Lubią ładne stroje, wykwintną kuchnię i dalekie podróże.

Jacek to osoba niezwykle twórcza. Może osiągać sukcesy w twórczości literackiej albo scenicznej. Jest pewny siebie, niezależny, energiczny, wybuchowy, apodyktyczny. Często popada w konflikt z otoczeniem, ponieważ zawsze uważa siebie za autorytet we wszystkich sprawach.

Mężczyźni o imieniu Leonard uparcie dążą do celu, nie zrażając się niepowodzeniami. Pomaga im w tym systematyczność, zdyscyplinowanie i zdolność do realnej oceny własnych możliwości. Z natury są ludźmi prawymi o dużym poczuciu godności osobistej.

Ziemowit to mężczyzna zdecydowany, konsekwentny i nieco oschły w obejściu. Lubiany przez otoczenie, potrafi być duszą towarzystwa. Jest dobrym ojcem i wzorowym mężem. Można na nim polegać, bowiem nigdy nie cofa raz danego słowa. Imię Ziemowit ma pochodzenie słowiańskie. Nosił je legendarny syn Piasta i Rzepichy, pradziad Mieszka I.

Kalendarium

  1. 1755 - urodził się Stanisław Staszic, uczony, ksiądz i filozof, rzecznik reform społecznych w okresie Sejmu Czteroletniego. Po rozbiorach zaangażował się w działalność społeczną, organizował życie naukowe kraju. Zmarł w 1826 roku.
  1. 1850 - urodził się Józef Chełmoński, malarz realista, twórca nastrojowych pejzaży. Do najbardziej znanych jego obrazów należą "Żurawie", "Czwórka", "Bociany", "Babie lato" i "Na folwarku". Zmarł 6 kwietnia 1914 roku.
  1. 1860 - urodził się Ignacy Jan Paderewski, pianista i kompozytor, polityk. W latach 1919-1921 był premierem i ministrem spraw zagranicznych Rzeczpospolitej. Podpisał ze strony Polski wersalski traktat pokojowy. Był inicjatorem i w części fundatorem Hotelu Bristol w Warszawie. Skomponował operę "Manru" i "Fantazję c-dur na fortepian". Zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku.
  1. 1893 - zmarł Piotr Czajkowski, rosyjski kompozytor, autor między innymi oper "Eugeniusz Oniegin", "Dama pikowa", baletów "Jezioro łabędzie" i "Dziadek do orzechów" oraz 6 symfonii. Urodził się w 1840 roku.
  1. 1921 - urodził się James Jones, pisarz amerykański, autor powieści "Stąd do wieczności", "Pistolet", "Cienka czerwona linia"; 80 rocznica. Zmarł 9 maja 1977 roku.
  1. 1922 - urodził się Artur Międzyrzecki, poeta, eseista, krytyk i tłumacz. Zmarł 2 listopada 1996 roku.
  1. 1936 - urodził się Leonard Pietraszak, aktor, grał role teatralne, filmowe, znany z filmów: "Vabank" J.Machulskiego, seriali telewizyjnych: "Czarne chmury", "Czterdziestolatek", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Siedlisko". 65 rocznica
  1. 1950 - Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" pod kierownictwem Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej wystąpił z premierowym spektaklem na scenie warszawskiego Teatru Polskiego.
  1. 1997 - zmarł Isaiah Berlin, angielski filozof, historyk idei, i dyplomata, uważany za jednego z najbardziej wnikliwych myślicieli XX wieku.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (aka)

kartkakalendariumkalendarz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)