PolskaKartka z kalendarza - 5 listopada

Kartka z kalendarza - 5 listopada


Poniedziałek, 5 listopada jest 309 dniem roku. Słońce w znaku Skorpiona wzeszło o godzinie 6.39, zajdzie o 16.00. Dzień będzie trwał 9 godzin i 21 minut. Imieniny obchodzą Blandyna, Elżbieta, Florian, Modest i Sławomir.

05.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

* Blandyna* ma bardzo bogate życie wewnętrzne. Jest ambitna i wytrwała, jednak bojaźliwość i melancholia utrudnia jej wykorzystanie wszystkich możliwości.

* Elżbieta* jest kobietą dystyngowaną, o dużej kulturze osobistej. Lubi być otaczana przez mężczyzn, którym imponuje swoją tajemniczością. Nie ujawnia innym swych osobistych spraw. Jest trudna we współżyciu.

* Florian* jest nerwowy, wręcz wybuchowy. Jeśli ma kłopoty w osiąganiu zamierzonego celu, staje się przykry dla otoczenia, dokuczliwy i zły. Florian bywa przewrażliwiony, nawet w błahych kwestiach. Mało czasu poświęca rodzinie, przyjemności znajduje raczej poza domem. Imię to pochodzi od łacińskiego "florus", czyli "kwitnący" w przenośni: "lśniący, wspaniały".

* Modest* potrafi błyszczeć w towarzystwie, jest lubiany i chętnie zapraszany przez przyjaciół. W życiu codziennym wykazuje się operatywnością i zręcznością. Czasem jednak bywa leniwy.

Mężczyźni o imieniu Sławomir są żądni władzy i sceptycznie nastawieni do współpracowników. Analizują wszystkich i wszystko. Są dobrymi psychologami, toteż często potrafią dobrać odpowiednie metody pracy do odpowiednich ludzi. Nie posiadają zbyt dużego temperamentu, są mało towarzyscy, lubią, by ich ceniono i wywyższano. Nie mają za grosz poczucia humoru i nie znoszą, gdy ktoś ich krytykuje.

Kalendarium

  1. 1370 - zmarł Kazimierz Wielki, król Polski, syn Władysława Łokietka, ostatni władca z dynastii Piastów. Doprowadził do konsolidacji państwa polskiego i reformy monetarnej. Był fundatorem Akademii Krakowskiej, drugiego po Pradze, uniwersytetu w Europie środkowej. Zyskał przydomek "Króla Chłopów", zaś o jego panowaniu mówi się, że "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Urodził się 30 kwietnia 1310 roku.
  1. 1901 - otwarto Filharmonię Warszawską, której pierwszym dyrektorem został Aleksander Rajchman, a kierownikiem artystycznym Emil Młynarski. W 1956 r. została przekształcona w Filharmonię Narodową.
  1. 1913 - urodziła się Vivien Leigh - aktorka angielska, odtwórczyni prawie wszystkich bohaterek szekspirowskich, zagrała Scarlet O'Harę w "Przeminęło z wiatrem".
  1. 1917 - odbyła się uroczysta inauguracja Politechniki Warszawskiej.
  1. 1916 - na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście odczytano w imieniu cesarzy Niemiec - Wilhelma II i Austrii - Franciszka Józefa akt proklamujący utworzenie niezależnego Państwa Polskiego, tzw. akt dwóch cesarzy.
  1. 1925 - władze faszystowskie zdelegalizowały we Włoszech działalność partii lewicowych.
  1. 1937 - zmarł Bolesław Leśmian, poeta, główny przedstawiciel polskiego symbolizmu, twórca liryk, ballad i poematów baśniowo-filozoficznych. Wydał zbiory poezji "Sad rozstajny", "Łąka", "Napój cienisty" oraz baśnie "Klechdy sezamowe" i "Przygody Sindbada Żeglarza". Ulica jego imienia znajduje się na warszawskich Bielanach. Urodził się 22 stycznia 1877 roku.
  1. 1941 - urodził się Paul Simon, amerykański piosenkarz, gitarzysta i kompozytor.
  1. 1948 - rozpoczął się proces kierownictwa podziemnej PPS-WRN, to jest Wolność-Równość-Niepodległość. Osądzonych skazano na kary więzienia od 5 do 10 lat, a Kazimierz Pużak zginął zamordowany w Rawiczu. Wszyscy zostali zrehabilitowani 19 czerwca 1988 roku.
  1. 1970 - Watykan opublikował instrukcję dotyczącą reformy liturgicznej, którą wprowadził Sobór Watykański II. Jedną ze zmian było odprawianie mszy w języku narodowym wiernych, nie zaś po łacinie, jak było dotychczas.
  1. 1975 - 59 wybitnych intelektualistów polskich skierowało list do władz polskich sprzeciwiający się wprowadzaniu zmian do Konstytucji, umacniających rolę PZPR w państwie. Pisano też o konieczności zniesienia cenzury prewencyjnej, zagwarantowania prawa do strajku i powstania niezależnych związków zawodowych.
  1. 1994 - były prezydent USA Ronald Reagan przyznał publicznie, że zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (reb)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)