ŚwiatKartka z kalendarza - 4 stycznia, piątek

Kartka z kalendarza - 4 stycznia, piątek

Piątek, 4 stycznia. 4. dzień roku. Słońce w znaku Koziorożca wzeszło dziś o godzinie 7.45, zajdzie o 15.37. Dzień będzie trwał 7 godzin i 52 minuty.
Imieniny obchodzą Aniela, Benita, Eugeniusz i Tytus.

Urodzeni 4 stycznia są ambitni i zdecydowani w działaniu. Bogata wyobraźnia pozwala im na widzenie spraw w nowym ujęciu. Zwykli uważnie analizować swoje możliwości i wówczas decydują się na działanie. Mają przy tym skłonności do awantur i kłótni. To, co zdobędą z trudem, mogą łatwo stracić, gdyż hazard jest dla nich dużą pokusą.

Imię Aniela ma pochodzenie łacińskie od "angela" - "posłanniczka", "posłanka". Aniela to osoba miła, subtelna i pełna wdzięku. Jest życzliwa dla innych. Częściej kieruje się sercem niż rozumem. Bardzo pogodna o spokojnym usposobieniu.

Benita jest skróconą hiszpańsko-włoską formą imienia Benedykta. To z kolei wywodzi się od łacińskiego słowa "benedictus", które znaczy "błogosławiony". Benita jest kobietą skrupulatną, zapobiegliwą o wielkim temperamencie i niezwykle wyostrzonej intuicji. Kierując się wyczuciem postępuje zawsze zgodnie ze swoim sumieniem, sprawiedliwie, lojalnie, uczciwe.

Imię Eugeniusz jest pochodzenia greckiego. Tłumaczy się je jako "dobrze urodzony", "ze szlachetnego rodu". Eugeniusz jest dobry, często uparty, sentymentalny i lekkomyślny. Nie kieruje się zmysłem praktycznym i nie wykazuje wiele inwencji w życiu.

Imię Tytus pochodzi od łacińskiego słowa "titus", oznaczającego dzikiego gołębia. Mężczyzna o tym imieniu jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, których realizacja zaprząta go niemal bez reszty. Tytus jest wielkim miłośnikiem natury, pożeraczem książek. Umie łączyć fakty i je uogólniać. Nie spieszy się do zakładania rodziny, ale jeśli już to zrobi, jest dobrym ojcem i mężem.

Kalendarium:

1785 - Urodził się Jakub GrimmGrimm, niemiecki filolog, twórca językoznawstwa porównawczego, członek berlińskiej akademii nauk. Wspólnie z bratem Wilhelmem tworzył baśnie dla dzieci. Zmarł w 1863 roku.

1797 - Napoleon Bonaparte pobił Austriaków pod Rivoli, we Włoszech. 205 rocznica.

1809 - Urodził się Louis Braille, nauczyciel w paryskim zakładzie dla niewidomych. Był twórcą alfabetu, który można odczytać za pomocą dotyku. Zmarł 6 stycznia 1852 r.

1813 - Urodził się Izaak Pitman, wynalazca stenografii, czyli szybkiej metody sporządzania notatek.

1857 - Urodził się Emile Cohl - karykaturzysta francuski, pionier filmu rysunkowego i kukiełkowego. 145 rocznica.

1865 - Urodziła się Maria Bohuszewiczówna, działaczka lewicowa, członkini Komitetu Centralnego I Proletaryatu. Aresztowana 29 września 1885 r. w 1887 r. została skazana na 5 lat zesłania na Syberię. Zmarła w Krasnojarsku w drodze na miejsce kary.

1859 - Urodził się Stanisław Niewiadomski, kompozytor, krytyk muzyczny, pisarz. Jego niepodważalnym dorobkiem pozostaje zbiór 50 pieśni na głos i fortepian, spośród których "Kołysanka", "Maki" czy "Między nami nic nie było" osiągnęły niebywałą popularność. Zmarł 15 sierpnia 1936 r.

1906 - Urodził się Stefan Rachoń, skrzypek i dyrygent. W 1944 r. utworzył Orkiestrę Polskiego Radia, którą dyrygował przez kilkadziesiąt lat.

1912 - Urodził się Henryk Panas - pisarz, publicysta i autor sztuk scenicznych. Zmarł 11 września 1985 r. 90 rocznica.

1919 - Józef Piłsudski wydał rozkaz o odtworzeniu pułków legionowych.

1932 - Japońskie wojska inwazyjne dotarły do chińskiego Wielkiego Muru. 70 rocznica.

1932 - Władze kolonialne Indii aresztowały Mahatmę Ghandiego, walczącego o niepodległość subkontynentu. Zdelegalizowano również jego partię - Kongres Narodowy. 70 rocznica.

1936 - Magazyn "Billboard" w Nowym Jorku opublikował pierwszą muzyczną listę przebojów.

1939 - zmarł Julian Eberhardt, inżynier komunikacji, organizator kolejnictwa w niepodległej Polsce.

1940 - Podpisano polsko-francuską umowę o zorganizowaniu Wojska Polskiego na terytorium Francji.

1941 - zmarł Antoni Kostaneck, ekonomista, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Rady Stanu, prezes Towarzystwa Ekonomicznego i Statystyków Polskich.

1941 - Zmarł Henri Bergson, francuski filozof, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku, twórca pojęć: intuicjonizm, irracjonalizm oraz tzw. "pędu życiowego" /elan vital/. Laureat literackiej Nagrody Nobla w 1927 r. Urodził się 18 października 1859 r.

1944 - W czasie II wojny światowej Alianci rozpoczęli atak na Monte Cassino zajmowane przez niemieckich spadochroniarzy.

1947 - W Hamburgu ukazał się pierwszy numer tygodnika "Der Spiegel". 55 rocznica.

1947 - W Budapeszcie opublikowano informację o wykryciu organizacji spiskowej Wspólnota Węgierska, co było początkiem likwidacji opozycji niekomunistycznej w tym kraju. 55 rocznica.

1947 - rozpoczął się proces kierownictwa Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Wyroki ogłoszono 3 lutego 1927 r. 55 rocznica.

1951 - W czasie wojny koreańskiej wojska północnokoreańskie i chińskie zajęły Seul.

1960 - W wypadku samochodowym zginął Albert Camus, francuski pisarz, publicysta legendarnego pisma "Combat", laureat literackiej Nagrody Nobla w 1957 r., autor "Obcego" i "Dżumy". Urodził się w 1913 r.

1964 - pierwsza w historii Kościoła katolickiego pielgrzymka papieska do Ziemi świętej. Paweł VI spotkał się w Ammanie z królem Jordanii Husajnem, w Nazarecie z prezydentem Izraela Szalmanem Szazarem, a w Jerozolimie na Górze Oliwnej odbyło się pierwsze od 1943 r. spotkanie z patriarchą Konstantynopola Athenagorasem I.

1965 - Zmarł Thomas Stearns Eliot, angielski eseista i dramaturg, autor słynnego poematu "Jałowa ziemia", uznany za najwybitniejszego współczesnego poetę tworzącego w języku angielskim. Laureat Nagrody Nobla z 1948 r. Urodził się 26 sierpnia 1888 r.

1969 - Weszła w życie międzynarodowa konwencja o likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej.

1970 - w studiu EMI odbyła się sesja nagraniowa zespołu The Beatles.

1980 - Po wkroczeniu wojsk radzieckich do Afganistanu, Stany Zjednoczone wprowadziły embargo na dostawy zboża do ZSRR.

1982 - utworzenie Wydawnictwa "Karta", od stycznia 1991 r. - dwumiesięcznika historycznego. 20 rocznica.

1989 - Zmarł Kazimierz Brusikiewicz, aktor teatralny i filmowy, popularność przyniosły mu występy estradowe, zwłaszcza w "Podwieczorku przy mikrofonie". Od 1950 r. był związany z teatrem "Syrena". Urodził się 16 lutego 1926 r.

1991 - Zmarł Stefan Żółkiewski, historyk kultury, założyciel i pierwszy dyrektor Instytutu Badań Literackich.

1991 - Podczas 48 posiedzenia Sejm Rzeczpospolitej przyjął kandydaturę Jana Krzysztofa Bieleckiego na szefa rządu.

1992 - W Londynie odbyło się pierwsze posiedzenie parlamentu Muzułmańskiego, utworzonego w październiku 1991 r. z inicjatywy wspólnoty muzułmańskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii. 10 rocznica.

1996 - Zmarł Andrzej Wiktor Piotrowski, dziennikarz programu trzeciego Polskiego Radia, autor codziennych kalendarzy radiowych i licznych cykli audycji, między innymi "Sto książek, sto rozmów", "Droga na Wawel".

2001 - zmarł Ireneusz Ihnatowicz, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

2001 - w Toronto zmarł Wacław Iwanicki, poeta, autor tomów wierszy "Czas Don Kichota, "Dni białe, dni czerwone", publikował w "Tygodniku Powszechnym" i miesięcznikach "Twórczość", "Więź". (jd)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)