PolskaKartka z kalendarza - 28 listopada

Kartka z kalendarza - 28 listopada


Środa, 28 listopada jest 332. dniem roku. Słońce w znaku Strzelca wzeszło o godzinie 7.17, zajdzie o 15.30. Dzień będzie trwał 8 godzin i 13 minut. Imieniny obchodzą: Zdzisława, Grzegorz i Jakub.

Zdzisława jest kobietą o słowiańskim imieniu, które oznacza "podziwiać". Jest bowiem pracowita, pilna w wypełnianiu obowiązków, ma wiele zdolności do prowadzenia interesów handlowych. Zachowuje przy tym twórczy umysł i jest wszechstronnie uzdolniona.

Grzegorz ma niezwykłą osobowość: szlachetny, uczuciowy, dobry, inteligentny. Wyróżnia się eleganckim sposobem zachowania, chociaż nie zabiega o to. Często popada w materialne zależności od różnych osób bądź instytucji.

Jakub to imię pochodzenia hebrajskiego tłumaczone "niech Bóg ochrania". Mężczyzna o tym imieniu jest energiczny, ma zmysł organizatorski, a systematyczność zjednuje mu kolegów i przyjaciół. Jest dobrym gospodarzem, miłym mężem i świetnym ojcem. Dba o dobrą opinię swej rodziny, szanuje kobiety, pozostaje wierny żonie. Nie znosi kłamstwa.

Osoby urodzone 28 listopada są przez całe życie radosne i pełne energii, a swoim entuzjazmem zarażają wszystkich dookoła. Na co dzień są naturalni, życzliwi i uprzejmi, a ich podstawowe wady to zmienność i nielojalność.

Kalendarium

  1. 1058 - zmarł Kazimierz I Odnowiciel. Prawdopodobnie w 1034 r. został księciem polskim. W 1047 stłumił bunt rządzącego na Mazowszu Miecława, a trzy lata później odzyskał Śląsk. Odbudował aparat państwowy, którego ośrodkiem uczynił Kraków.
  1. 1561 - została zawarta unia między Polską a Inflantami. Na jej mocy Kurlandia stała się lennem Polski, część Inflant na lewym brzegu Dźwiny została włączona do Polski i Litwy oraz nastąpiła sekularyzacja Zakonu Kawalerów Mieczowych.
  1. 1580 - angielski żeglarz Francis Drake powrócił do Londynu ze swej pierwszej podróży dookoła świata. Była to pierwsza, po wyprawie Magellana, podróż dookoła świata w kierunku zachodnim.
  1. 1627 - flota polska pod dowództwem admirała Arenda Dickmana rozgromiła flotę szwedzką w bitwie w Zatoce Gdańskiej pod Oliwą.
  1. 1881 - urodził się Stefan Zweig, pisarz niemiecki, autor eseju biograficznego "Maria Stuart", powieści "24 godziny z życia kobiety". Zmarł 22 lutego 1942 roku.
  1. 1894 - urodził się Arkady Fiedler, pisarz, podróżnik, autor reportaży, opowiadań podróżniczych i wojennych. Do najbardziej znanych należą "Dywizjon 303", "Dziękuję ci, kapitanie" i "Ryby śpiewają w Ukajali". Zmarł 7 marca 1985 roku.
  1. 1907 - zmarł Stanisław Wyspiański, malarz, poeta, dramaturg, autor "Wesela", "Wyzwolenia", twórca witraży i polichromii w krakowskim kościele o.o. Franciszkanów. Urodził się 15 stycznia 1869 roku.
  1. 1939 - Moskwa złamała pakt o nieagresji podpisany z Finlandią.
  1. 1942 - urodził się Jonasz Kofta, poeta, twórca tekstów wielu piosenek, które stały się przebojami. Zmarł 19 kwietnia 1988 roku.
  1. 1943 - w Teheranie rozpoczęła się konferencja z udziałem Winstona Churchilla, Franklina Roosevelta i Józefa Stalina, którą zakończono 1 grudnia 1943 roku wstępnym uzgodnieniem granic Polski. Podczas konferencji dokonano podziału przyszłej Europy na strefy wpływów aliantów zachodnich i ZSRR.
  1. 1948 - urodziła się Agnieszka Holland, reżyser filmowy i telewizyjny. Do jej najważniejszych jej filmów należą: "Zabić księdza", "Europa, Europa" oraz "Tajemniczy ogród".
  1. 1967 - warszawską Fabrykę Samochodów Osobowych na Żeraniu opuścił pierwszy polski "Fiat 125P".
  1. 1989 - kanclerz Helmut Kohl przedstawił w Bundestagu 10-punktowy program zjednoczenia Niemiec.
  1. 1990 - prezydenci Argentyny i Brazylii zawarli w Iguacu w Brazylii układ o zakazie produkcji i niestosowaniu broni nuklearnej.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)