PolskaKartka z kalendarza - 27 grudnia

Kartka z kalendarza - 27 grudnia


Czwartek, 27 grudnia jest 361. dniem roku. Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o 7.45, zajdzie o 15.29. Dzień będzie trwał 7 godzin i 44 minuty. Imieniny obchodzą: Żaneta, Jan, Maksym i Teodor.

Żaneta jest kobietą bardzo samodzielną, stanowczą i niełatwo ulega wpływom innych lub ich opiniom. Wrażliwa intelektualistka, bardzo subiektywna i zaborcza. Długo zachowuje urazy. Jest przy tym bardzo wesoła, bryluje w towarzystwie. Lubi zabawę, często grę w karty.

Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy "Bóg jest łaskawy". Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita. Szanuje kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery i hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Imię Maksym pochodzi od łacińskiego "maximus" - "największy". Osoby o tym imieniu bywają z reguły szczęśliwe - mają udane małżeństwo, zdolne dzieci, osiągają wiele w pracy zawodowej. Potrafią błyszczeć w towarzystwie, są lubiane i chętnie zapraszane przez przyjaciół.

Imię Teodor można tłumaczyć jako "dar Boga". Mężczyzna o tym imieniu jest dobrym organizatorem. Potrafi prawidłowo, logicznie analizować zjawiska. Często bywa wspaniałomyślny. Może odnosić sukcesy na polu kulturalnym lub społecznym.

Urodzeni 27 grudnia, choć mogą się wydawać surowi i szorstcy, są najczęściej subtelni i uczuciowi. W działaniu są zdecydowani, a w sytuacjach konfliktowych - porywczy.

KALENDARIUM

1529 - Przyłączenie Mazowsza do Korony przez króla Zygmunta I Starego.

1571 - Urodził się Johannes Kepler, niemiecki astronom i matematyk, propagator teorii M. Kopernika. Opisał zasady eliptycznego ruchu planet (Kopernik w swojej teorii stosował złożenie ruchów kolistych). Wynalazł lunetę zbudowaną z 2 soczewek skupiających (zwaną lunetą Keplera). Był autorem wielu epokowych prac z matematyki i fizyki (zm. 15.11.1630).

1585 - Zmarł Pierre de Ronsard, poeta francuski epoki odrodzenia, przywódca grupy poetyckiej "Plejada", oficjalny poeta dworu Karola IX i rzecznik jego polityki. Sławę przyniósł mu wydany w 1552 roku zbiór liryki miłosnej (ur. w 1524).

1587 - Zygmunt III Waza został koronowany na króla Polski.

1822 - Urodził się Louis Pasteur, francuski chemik i mikrobiolog, odkrywca szczepionki przeciwko wściekliźnie (zm. 28.09.1895).

1901 - Urodziła się Marlena Dietrich, (właśc. Maria Magdalena von Losh), amerykańska aktorka pochodzenia niemieckiego. Była jedną z największych gwiazd ekranu lat 30. Grała m.in. w filmach: "Błękitny anioł", "świadek oskarżenia" (zm. 6.05.1992).

1918 - Wybuch Powstania Wielkopolskiego, zakończonego podpisaniem rozejmu polsko-niemieckiego 16 lutego 1919 roku w Trewirze.

1928 - Państwo przejęło zarząd nad lotnictwem cywilnym w Polsce. Utworzono przedsiębiorstwo Linie Lotnicze "Lot" Spółka z o.o. Początkowo uruchomiono 5 linii krajowych i 1 zagraniczną (do Wiednia).

1936 - Zmarł Leon Wyczółkowski, malarz, grafik, uznany za jednego z najwybitniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku. Współzałożyciel Towarzystwa "Sztuka", impresjonista, kolorysta, malował nastrojowe pejzaże tatrzańskie, sceny z Ukrainy, zabytki i pamiątki warszawskie (ur. 1852).

1939 - W nocy z 26 na 27 grudnia w Wawrze koło Warszawy Niemcy rozstrzelali 106 mężczyzn w odwecie za zabicie dwóch niemieckich żołnierzy. W grudniu 1940 roku w pierwszą rocznicę zbrodni utworzono Organizację Małego Sabotażu "Wawer".

1939 - Trzęsienie ziemi w Anatolii w Turcji spowodowało śmierć 10 tys. ludzi.

1939 - Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. Zdecydował o tym polski rząd emigracyjny. Na czele organizacji stanął gen. Kazimierz Sosnkowski.

1945 - wszedł w życie statut Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy) z siedzibą w Waszyngtonie oraz statut Międzynarodowego Funduszu Walutowego(IMF) na mocy porozumienia podpisanego przez 44 przedstawicieli ONZ w Bretton Woods (USA) 25 czerwca 1944 roku.

1948 - Zmarł Zygmunt Chamiec, jeden z twórców polskiej radiofonii. Był pierwszym dyrektorem naczelnym założonej z jego inicjatywy spółki "Polskie Radio". Jego zasługą było wybudowanie przed wojną najsilniejszej w Europie radiostacji raszyńskiej (ur. 24.03.1882).

1953 - Zmarł Julian Tuwim, poeta i tłumacz, autor zbiorów: "Czyhanie na Boga", "Sokrates tańczący", "Słowa we krwi". Twórca wierszy dla dzieci: "Lokomotywy", "O panu Tralalińskim" oraz "Słonia Trąbalskiego". Był współtwórcą grupy poetyckiej Skamander i kierownikiem artystycznym wielu kabaretów warszawskich m.in. "Qui Pro Quo". Twórczość przekładowa Tuwima to przede wszystkim tłumaczenia poezji rosyjskiej - utworów Puszkina, Lermontowa, Gribojedowa (ur. 13.11.1894).

1979 - Radzieckie wojska wkroczyły do Afganistanu. Interwencja zakończyła się 15 lutego 1989 roku.

1989 - Rozpoczęło się 17 posiedzenie Sejmu X kadencji, podczas którego posłowie uchwalili zmianę nazwy Polska Rzeczpospolita Ludowa na Rzeczpospolita Polska, wykreślili artykuł o przewodniej roli PZPR i wprowadzili zapis o swobodzie tworzenia partii politycznych. Do wizerunku Orła Białego dodano koronę.

1995 - Marek Kamiński jako pierwszy Polak zdobył Biegun Południowy (23.05 1995 wraz z Wojciechem Moskalem zdobył Biegun Północny).

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (ajg)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)