Trwa ładowanie...
d3gq2i7
kartka
26-10-2001 06:37

Kartka z kalendarza - 26 października



Piątek, 26 października, jest 299. dniem roku. Słońce w znaku Skorpiona wzejdzie o 7.20, zajdzie o 17.19. Dzień będzie trwał 9 godzin i 59 minut. Imieniny obchodzą: Bonawentura, Damian, Ewaryst, Lutosław.

d3gq2i7
d3gq2i7

Mężczyzna o imieniu Bonawentur nadaje się do roli kierowniczej, wymaga prowadzenia przez całe życie. Przy wyborze żony musi wziąć to pod uwagę. Jest pracowity, słowny, punktualny. Szybko przystosowuje się do nowych warunków bytowania. Może odnieść sukces na estradzie.

Damian kocha przyrodę, ceni kontakt z przyrodą. W zasadzie może być wegetarianinem. Ma wrażliwą naturę, jest uczuciowy. Chciałby aby w życiu człowieka wszystko układało się tak harmonijnie jak w przyrodzie.

Ewaryst ma umysł krytyczny, lubiący spokój i harmonię, łatwy we współżyciu. Lubi podróże i wygody. Towarzyski, uczuciowy, o zmiennym charakterze. Zna się na ludziach i dlatego ma powodzenie w życiu.

Urodzeni 26 października biorą życie na serio, nie pobłażają sobie ani innym. Mają umiejętność prawidłowej oceny osób i faktów. Wśród znajomych cieszą się niekwestionowanym autorytetem.

Kalendarium

  1. 1759 - urodził się Jacques Danton, jeden z przywódców Rewolucji Francuskiej
  1. 1866 - urodził się Ignacy Daszyński, działacz socjalistyczny, premier i minister SZ pierwszego - Tymczasowego Rządu Ludowego w Lublinie, utworzonego w 1918 po odzyskaniu przez Polskę niepodległości
  1. 1911 - została proklamowana Republika Chińska
  1. 1916 - urodził się Francois Mitterrand, francuski polityk socjalistyczny, od 1981 do 1995 roku prezydent Francji
  1. 1917 - Brazylia wypowiedziała Niemcom walkę w I wojnie światowej
  1. 1919 - urodził się Mohammad Reza Pahlavi, szach Iranu. Sprawował w Iranie twardą dyktaturę, wspierając się głównie tajną policją. W 1978 roku został zmuszony do opuszczenia Iranu, w którym władzę absolutną objął ajatollah Chomeini. Znalazł schronienie w Egipcie, gdzie zmarł 27.7.1980 r.
  1. 1927 - ze Szwajcarii przywieziono do Polski urnę z sercem Tadeusza Kościuszki oraz zbiory Muzeum Rapperswilskiego
  1. 1929 - Adolf Hitler, przywódca narodowosocjalistyczny i Alfred Hugenberg, działacz nacjonalistyczny, zorganizowali wielką manifestację przeciwko planowi Younga. Plan ten określał sposób spłacenia reparacji wojennych przez Niemcy i zrewidował na korzyść Niemiec warunki przyjęte w planie Dawesa.
  1. 1931 - w Warszawie rozpoczął się proces brzeski przeciwko 11 przywódcom opozycji, czołowym działaczom Centrolewu, oskarżonym o "przygotowanie zamachu, którego celem było usunięcie przemocą członków sprawującego w Polsce władzę rządu".
  1. 1939 - decyzją władz niemieckich na obszarze państwa polskiego zajętym przez wojska niemieckie, zostało utworzone Generalne Gubernatorstwo. Na czele GG stanął Hans Frank.
  1. 1945 - powstała Polska Agencja Prasowa
  1. 1947 - w Toruniu otwarto trzynastą odbudowaną po wojnie radiostację i rozgłośnię Polskiego Radia.
  1. 1952 - w Polsce odbyły się pierwsze wybory do Sejmu. Ich wynik przesądzała ordynacja wyborcza. Zgodnie z nią liczba kandydatów nie mogła przewyższać liczby posłów przypadającej na dany okręg. Listę Frontu Narodowego w Warszawie otwierały nazwiska Bieruta, Bermana i Rokossowskiego.
  1. 1953 - urodził się Krzesimir Dębski, kompozytor, aranżer, dyrygent i skrzypek
  1. 1955 - została proklamowana Republika Południowego Wietnamu
  1. 1955 - święto narodowe Austrii. Rocznica proklamowania przez parlament ustawy o neutralności republiki
  1. 1954 - W Warszawie utworzono Chrześcijańską Akademię Teologiczną, jedyną w kraju państwową wyższą uczelnię ekumeniczną. Stanowiła ona kontynuację Wydziału Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, kształcącą kandydatów na duchownych wszystkich wyznań chrześcijańskich w Polsce, z wyjątkiem rzymsko-katolickiego.
  1. 1955 - święto narodowe Austrii; rocznica uchwalenia przez parlament ustawy o neutralności republiki
  1. 1955 - W Sajgonie proklamowano Republikę Wietnamską
  1. 1957 - Zmarł Nikos Kazandzakis, pisarz grecki, autor powieści "Grek Zorba", "Kapitan Michał" i "Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry"
  1. 1971 - Chińska Republika Ludowa została przyjęta do ONZ
  1. 1973 - zmarł Siemion Budionny, twórca i dowódca I Konnej Armii, znany ze zwycięstw nad wojskami kontrrewolucyjnymi. Marszałek ZSRR.
  1. 1994 - na przejściu granicznym Wadi Araba król Jordanii Husajn i premier Izraela Icchak Rabin podpisali traktat pokojowy między państwami
  1. 1994 - w Buenos Aires odbył się pierwszy światowy Kongres Gospodyń Domowych

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (an)

d3gq2i7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gq2i7
Więcej tematów