PolskaKartka z kalendarza - 25 września

Kartka z kalendarza - 25 września


25 września, wtorek, jest 268. dniem. Słońce w znaku Wagi wzeszło o godzinie 6.25
zajdzie o 18.27. Dzień będzie trwał 12 godzin i 2 minuty. Imieniny obchodzą: Amelia, Kleofas, Władysław i Aurelia.

Amelia jest imieniem pochodzenia starogermańskiego. Oznacza kobietę wnikliwą, subtelną, o wielkiej kulturze. Pełna temperamentu, lubi zmiany i podróże, ma skłonności do melancholii.

Aurelia to kobieta odpowiedzialna, dobry doradca. Ma dobry głos, lubi towarzystwo. Dobrze się prezentuje. Wrażliwa na kolory i muzykę. Lubi wyszukane potrawy. Potencjalna artystka.

Władysław to czeska forma imienia, które w języku polskim jeszcze w XIV i XV wieku brzmiało Włodzisław. Imię to występowało w dynastiach Piastów i Jagiellonów, oraz w dynastiach czeskich i węgierskich. Władysław jest mężczyzną niezależnym, wrażliwym na ludzkie troski, pewnym siebie, ale powściągliwym w wydawaniu sądów. Ma stały charakter, lubi porządek, sprawiedliwość i prawdę. Niezwykle ceni wolność myśli i swobodę działania.

Urodzeni 25 września stale doskonalą się intelektualnie i duchowo. Cechuje ich spokój i wewnętrzna harmonia. Mają dobrze rozwiniętą intuicję, którą kierują się w doborze przyjaciół.

Kalendarium

  1. 1513 - Hiszpański konkwistador Vasco Nunez de Balboa przepłynął Przesmyk Panamski.
  1. 1849 - zmarł Johann Strauss (ojciec), austriacki kompozytor, dyrygent, twórca walców, polek i marszów.
  1. 1902 - urodziła się Hanka Ordonówna, jedna z największych gwiazd polskiego kabaretu, poetka i pisarka. Jej piosenki to: "Miłość ci wszystko wybaczy", "Szczęście raz się uśmiecha", "Na pierwszy znak". W 1942 r. wyjechała jako opiekunka dzieci z Drugim Korpusem Wojska Polskiego na Bliski Wschód. Zmarła 2 września 1950 roku w Bejrucie.

1906 - Urodził się Dmitrij Szostakowicz, kompozytor radziecki, autor m.in. symfonii "Leningradzkiej", koncertów, oper - "Nos", "Katarzyna Izmajłowa", oratorium "Pieśń o lasach", baletów, utworów fortepianowych i kwartetów smyczkowych. Zmarł 9 sierpnia 1975 roku.

  1. 1943 - Wojska radzieckie wyzwoliły Smoleńsk.
  1. 1944 - W czasie Powstania Warszawskiego przy ul. Marszałkowskiej poległ Eugeniusz Lokajski "Brok", lekkoatleta, olimpijczyk. Był żołnierzem Kampanii Wrześniowej 1939 roku, uczestnikiem walki podziemnej w czasie okupacji hitlerowskiej, żołnierzem i kronikarzem Powstania Warszawskiego. Utrwalił kamerą sceny walk na terenie śródmieścia.
  1. 1944 - Urodził się Michael Douglas, amerykański aktor.
  1. 1953 - Prymas Stefan Wyszyński został aresztowany. Bezpośrednią przyczyną aresztowania była jego wypowiedź, będąca reakcją na aresztowanie biskupa Czesława Kaczmarka. Prymas powiedział wówczas, że Kościół będzie wiecznie żądał prawdy i wolności. Może dlatego Kościół ma tylu wrogów, bo chrześcijaństwo zawsze wzywało do oporu... Prymas Wyszyński został zwolniony z miejsca odosobnienia 26 października 1956 roku.
  1. 1956 - Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego międzykontynentalnego kabla telefonicznego łączącego Kanadę, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.
  1. 1965 - W Warszawie odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy "Popioły".
  1. 1970 - Zmarł Erich Remarque, pisarz niemiecki. Światową sławę przyniosła mu powieść "Na zachodzie bez zmian". Po objęciu władzy przez nazistów wyemigrował z Niemiec do Szwajcarii, a potem do USA.
  1. 1970 - Radziecki pojazd kosmiczny "Luna 16" automatycznie sterowany z Ziemi wylądował na Księżycu. Po raz pierwszy w historii kosmonautyki pobrał próbki gruntu księżycowego.
  1. 1991 - Przedstawiciele rządu Salwadoru i przywódcy Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Martiego podpisali w Nowym Jorku układ o zakończeniu wojny domowej trwającej od stycznia 1980 roku.
  1. 1996 - zmarł Fujio, japoński twórca filmów animowanych.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)