Trwa ładowanie...
dltvmv5
kartka
25-07-2001 06:09

Kartka z kalendarza - 25 lipca


Środa, 25 lipca, jest 206. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.46, zajdzie o 20.38. Dzień będzie trwał 15 godzin i 52 minuty. Imieniny obchodzą: Walentyna, Jakub, Krzysztof oraz Elwira.

dltvmv5
dltvmv5

Imię Walentyna pochodzi z łaciny, od słowa valens, które oznaczało osobę mocną, potężną i zdrową. Kobiety o tym imieniu są dobrymi matkami i oddanymi żonami. Udane życie rodzinne jest dla nich ważniejsze od kariery zawodowej czy dużego majątku. Są towarzyskie, lubią przyjęcia, spotkania i zabawy. Mają uzdolnienia muzyczne i poczucie humoru.

Jakub to imię pochodzenia hebrajskiego tłumaczone niech Bóg ma w opiece. Mężczyzna o tym imieniu jest energiczny, ma zmysł organizatorski, a systematyczność zjednuje mu kolegów i przyjaciół. Jest dobrym gospodarzem, miłym mężem i świetnym ojcem. Dba o dobrą opinię swej rodziny, szanuje kobiety, pozostaje wierny żonie. Nie znosi kłamstwa.

Krzysztof jest imieniem greckiego pochodzenia pierwotnie znaczącym przynoszący, rodzący Chrystusa lub noszący w sobie, wyznający Chrystusa. Osoby tak nazwane są nieprzewidywalne, kapryśne i zmienne - raz spokojne, to znów nerwowe i wybuchowe. Lubią podróże i towarzystwo przyjaciół. Ciągle szukają nowych znajomości, gdyż szybko zrażają do siebie otoczenie. Dzieci wychowują na ludzi nowoczesnych, a potem mają z nimi wiele kłopotów.

Elwira to imię o arabsko-hiszpańskim pochodzeniu, jego znaczenie i etymologia pozostaje zagadką. Niektórzy badacze łączą je z gockim słowem "alwara", które znaczy opiekunka wszystkich. Elwira jest dumna i nieprzystępna, ale jeśli ktoś zdobędzie jej zaufanie może na nią zawsze liczyć i polegać na niej w każdej sytuacji. Elwira to oddana i wierna żona oraz opiekuńcza matki. Dba o dom i rodzinę, lubi podróże i muzykę.

dltvmv5

Urodzeni 25 lipca mają uzdolnienia artystyczne i jeśli tylko doskonalą się w tym kierunku, dochodzą do satysfakcjonujących efektów. Bywają ambitni i odważni, a w kontaktach z innymi przyjacielscy i serdeczni. Czasami dopada ich zwątpienie i niepewność, brak im bowiem odporności psychicznej. Zmienne nastroje wywierają duży wpływ na ich aktywność.

Kalendarium

  1. 1891 - Urodził się Gustaw Morcinek, pisarz, tematyką twórczości związany ze Śląskiem, autor nowel, opowiadań. Do najbardziej znanych należą: "Wyrąbany chodnik" i "Pokład Joanny", z opowiadań dla dzieci i młodzieży: "Łysek z pokładu "Idy". Zmarł 20 grudnia 1963 roku.
  2. 1905 - Urodził się Elias Canetti, szwajcarski pisarz, autor powieści autobiograficznych "Ocalony język", "Pochodnia w uchu", a także dramatów, esejów i aforyzmów. Canetti jest laureatem Nagrody Nobla. Zmarł 14 sierpnia 1994 roku.
  3. 1915 - Dwa amerykańskie statki handlowe zostały zatopione przez niemieckie łodzie podwodne na wysokości Irlandii.
  4. 1917 - Słynna holenderska tancerka Mata Hari została skazana na śmierć za szpiegostwo na rzecz Niemiec.
  5. 1932 - Polska i Rosja podpisały w Moskwie układ o nieagresji. Oba kraje wyrzekły się wojny i zobowiązały się nie wstępować do koalicji, jawnie lub ukrycie, wrogich drugiemu sygnatariuszowi.
  6. 1941 - Polskie podziemie opublikowało dywersyjne pismo "Der Hammer" przeznaczone dla żołnierzy niemieckich. W ramach "Akcji N" (Niemcy) drukowano szereg pism i tysiące ulotek antywojennych. Ich adresatami byli żołnierze i oficerowie Wehrmachtu. Hitlerowcy do końca wojny nie orientowali się, kto był autorem tych wydawnictw. Jednym ze współpracowników "Akcji N" był Zdzisław Jeziorański pseudonim "Jan Nowak". Polityk i długoletni szef polskiej sekcji Radia Wolna Europa.
  7. 1943 - Obalenie i aresztowanie Benito Mussoliniego. Marszałek Pietro Badoglio sformował rząd bez faszystowskich ministrów.
  8. 1951 - Teatr "Ateneum" im. Stefana Jaracza wznowił działalność w stolicy.
  9. 1957 - Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne Tunezji pozbawiło władzy Sidi Mohammeda el Amina Paszę i proklamowało Republikę Tunezji. Pierwszym prezydentem został Habib Burgiba.
  10. 1986 - Zmarł Vincente Minelli, amerykański producent i reżyser filmowy, ojciec znanej aktorki - Lizy Minelli. Debiutował filmem "Cabin in the sky", autor obrazów "Amerykanin w Paryżu", "Gigi". Urodził się 28 lutego 1910 roku.
  11. 1995 - W zamachu bombowym na stacji paryskiego metra - Saint Michel, zginęło pięć osób, a ponad sześćdziesiąt zostało rannych.
  12. 1997 - Zmarł Ben Hogan, legendarny amerykański mistrz golfa, odniósł aż 63 zwycięstwa w najważniejszych turniejach, dzięki temu zajął 3 miejsce na światowej liście najlepszych golfistów. W 1953 roku wygrał 3 spośród 4 golfowych turniejów wielkoszlemowych: US Open, Masters i British Open.
dltvmv5
dltvmv5
Więcej tematów