PolskaKartka z kalendarza - 24 lipca

Kartka z kalendarza - 24 lipca


Wtorek, 24 lipca, jest 205. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.45, zajdzie o 20.39. Dzień będzie trwał 15 godzin i 54 minuty. Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Olga oraz Lubomir.

24.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Imię Kinga ma węgierski rodowód. Kobiety o tym imieniu mają dużo wdzięku i potrafią doskonale zadbać o swój wygląd. Lubią ładne, oryginalne stroje, na które nie żałują pieniędzy. Kinga ciągle jest czymś zajęta i wiecznie ma coś do załatwienia. Ma uzdolnienia artystyczne, zwłaszcza malarskie.

Krystyna to imię pochodzenia grecko-łacińskiego, oznaczające należącą do Chrystusa. Krystyna posiada wybitną osobowość, zmysł dyplomatyczny i olbrzymie poczucie humoru. Jest towarzyska, lubi podróże. Przez swoje wygórowane ambicje popada czasem w kłopoty, z których jednak najczęściej wychodzi zwycięsko, bogatsza o kolejne doświadczenie.

Imię Olga pochodzi z tradycji germańskich, a oznacza szczęśliwa, zdrowa, pełna życia. Olgę wyróżnia doskonała intuicja i niezwykła wrażliwość, które pozwalają jej rozwijać zainteresowania artystyczne. Oryginalną i pociągającą osobowością wywiera duże wrażenie na otoczeniu. Olga jest dzielna, odważna oraz stanowcza i reprezentuje postępowe poglądy. Jest bardzo dobrą żoną i matką. Ubiera się elegancko i modnie.

Lubomir to mężczyzna uczciwy i prawy. Stara się pomagać innym, jest uczuciowy i wrażliwy. Bywa naiwny i łatowierny, dlatego zdarza się, że jest wykorzystywany przez otoczenie. Mimo to jest optymistą, patrzącym na świat przez różowe okulary. Imię to ma słowiański rodowód i oznacza kochającego pokój.

Osoby urodzone 24 lipca są energiczne, odważne i dumne. Lubią wygodny tryb życia, często przejawiają nawet zamiłowanie do zbytku. Z reguły wiodą życie spokojne i szczęśliwe.

Kalendarium

  1. 1292 - Zmarła św. Kunegunda (Kinga) córka Beli IV króla Węgier, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego. Od 1234 Kunegunda była zakonnicą w klasztorze klarysek w Starym Sączu. Została beatyfikowana 10 czerwca 1690 roku.
  2. 1657 - W bitwie pod Czarnym Ostrowiem Stefan Czarniecki razem z Janem Sebastianem Lubomirskim zwyciężyli sprzymierzonego ze Szwedami Jerzego II Rakoczego.
  3. 1783 - Urodził się Simon Bolivar, bohater walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod panowania hiszpańskiego. Powstania, którymi dowodził doprowadziły do utworzenia niepodległych państw: Wenezueli, Kolumbii, Peru i Ekwadoru. Zmarł w 1830r.
  4. 1802 - Urodził się Aleksander Dumas (ojciec), francuski powieściopisarz i dramaturg. Jego bogata i różnorodna twórczość obejmuje ponad 300 tomów, pisanych często przy współpracy innych autorów. światowy rozgłos przyniosły mu powieści: "Trzej muszkieterowie", "Muszkieterowie w 20 lat później", "Hrabia Monte Christo" oraz "Królowa Margot". (zm. 5.12.1870).
  5. 1912 - Mongolia stała się protektoratem Rosji.
  6. 1917 - Pod Krechowicami polscy ułani, walczący w ramach armii rosyjskiej, wstrzymali niemieckie natarcie na Stanisławów. W ten sposób narodził się pułk Ułanów Krechowieckich.
  7. 1920 - Wincenty Witos został premierem Rządu Obrony Narodowej.
  8. 1923 - Grecja i Turcja podpisały w Lozannie traktat pokojowy kończący wojnę na Bliskim Wschodzie. W konferencji pokojowej trwającej od kwietnia 1923 roku, oprócz stron konfliktu wzięły udział: Wielka Brytania, Turcja, ZSRR, Bułgaria i Włochy.
  9. 1931 - urodził się Eric Tabarly, francuski żeglarz, zwycięzca regat, uważany za największego żeglarza XX wieku. Zginął zepchnięty przez sztorm z pokładu swego jachtu "Pen-Duic 1" w nocy z 12 na 13 czerwca 1998 roku.
  10. 1940 - Po zwycięskiej kampanii we Francji, Niemcy anektowały Alzację i Lotaryngię.
  11. 1949 - Uruchomiono Centralną Radiostację Polskiego Radia w Raszynie z 335-metrowym masztem radiowym.
  12. 1963 - USA i ZSRR parafowały układ w sprawie zakazu prób z bronią nuklearną.
  13. - Zmarł Witold Gombrowicz, pisarz, dramaturg i eseista. W sierpniu 1939 wyjechał do Argentyny, a w roku 1964 osiadł we Francji. Był twórcą groteskowo-satyrycznych utworów demaskujących mity i konwencje współczesnej kultury. Znajdują się wśród nich powieści "Ferdydurke", "Trans-Atlantyk", "Pornografia", "Kosmos" oraz dramaty "Ślub" i "Operetka". Urodził się 4 sierpnia 1891 roku.
  14. 1979 - Zmarł Edward Stachura, poeta i prozaik, autor opowiadań, powieści obyczajowych, wśród których największą popularnością cieszy się "Siekierezada".
  15. 1981 - Po obaleniu szacha Rezy Pahlawiego, prezydentem Iranu został Mohamed Ai Radżaj.
  16. 1991 - Zmarł Isaak Beshevis Singer, amerykański pisarz tworzący w jidysz, autor m.in. powieści "Sztukmistrz z Lublina", "Dwór", "Spuścizna" oraz opowiadania "Magiczna moc". Singer w 1987 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
  17. 1998 - zmarł Jacek Kalabiński, wybitny dziennikarz, publicysta, komentator Polskiego Radia i BBC, korespondent "Gazety Wyborczej" i "Rzeczpospolitej", laureat "Złotego Mikrofonu". Urodził się 11 września 1938 roku.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)