Kartka z kalendarza - 22 sierpnia
Środa, 22 sierpnia, jest 234. dniem roku. Słońce w znaku Lwa wzeszło o godzinie 5.31, zajdzie o 19.46. Dzień będzie trwał 14 godzin i 15 minut.
Imieniny obchodzą Maria, Bogusław, Cezary, Fabrycy oraz Zygfryd.
Maria to najpopularniejsze imię żeńskie. Pochodzi z hebrajskiego i ma wiele znaczeń: "napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna". Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje, które w większości są trafne. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.
Imię Cezary wywodzi się z łaciny. Badacze nie są zgodni co do jego pochodzenia. Niektórzy łączą je ze słowem oznaczającym dziecko urodzone przez cesarskie cięcie, inni z wyrazem służącym opisowi osoby o długich włosach. Cezary jest pracowity, lubi pogłębiać swoją wiedzę, ciągle doskonali swój warsztat zawodowy. Szybko osiąga sukcesy, dorabia się i zakłada rodzinę. Jest nerwowy i impulsywny.
Fabrycy to mężczyzna władczy, podejrzliwy i bardzo ostrożny w stosunku do innych. Dlatego niektórym może się wydawać bardzo oschły i nieprzystępny. Są to jednak pozory. Gdy już ktoś zdobędzie zaufanie Fabrycego, może liczyć na jego życzliwość, pomoc i wsparcie.
Germańskim pochodzeniem charakteryzuje się imię Zygfryd. Powstało przez połączenie dwóch słów: "zwycięstwo" oraz "pokój" i oznacza: "czyniący pokój przez zwycięstwo". To imię mężczyzn zdecydowanych i energicznych. Mają oni jasno sprecyzowane cele, do których systematycznie dążą. Starają się przy tym nie wchodzić innym w drogę i nie ranić ich uczuć. Są dobrymi, lojalnymi przyjaciółmi.
Imię Bogusław ma rodowód słowiański. Bogusław jest człowiekiem szczerym i bardzo pracowitym. Często poświęca się zawodowi nauczyciela. Przez całe życie pracuje nad sobą, doskonali swoje metody pedegogiczne. Cieszą go sukcesy wychowawcze. Jest dobrym mężem i przykładnym ojcem.
Urodzeni 22 sierpnia bywają szlachetni, szczerzy i uczuciowi, a przy tym - pyszni i władczy. Jednak dążenie do dominacji w ich zachowaniu jest tylko pozorne - służy poprawie ich samopoczucia. Potrafią kochać i pragną być kochani. Są obdarzeni analitycznym umysłem i silną wolą.
Kalendarium
- 1584 - w Lublinie zmarł Jan Kochanowski. Autor licznych pieśni, fraszek, a także pierwszej tragedii renesansowej pt. "Odprawa posłów greckich". Wielkie uznanie zdobyły "Treny", które poeta napisał po śmierci córki. Dziś Kochanowski nazywany jest największą indywidualnością twórczą w całej Słowiańszczyźnie od średniowiecza do renesansu (ur. 1530)
- 1911 - z Luwru skradziono najsłynniejszy obraz świata - "Giocondę" Leonarda Da Vinci, zwany też "Mona Lisa"
- 1926 - w Południowej Afryce wybuchła "diamentowa gorączka". Po ogłoszeniu odkrycia złóż w okolice Johannesburga zjechało ponad 50 tys. osób
- 1941 - w Krakowie rozpoczął działalność podziemny Teatr Słowa, zwany też Teatrem Rapsodycznym. Jednym z jego aktorów był Karol Wojtyła
- 1945 - odrodziło się Polskie Stronnictwo Ludowe. Na prezesa wybrano Wincentego Witosa, wiceprezesem został Stanisław Mikołajczyk
- 1994 - tajfun "Fred", który przeszedł nad chińską prowincją Zhejiang, spowodował śmierć około 800 osób, a 11 mln pozbawił dachu nad głową
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (jask)