PolskaKartka z kalendarza - 20 listopada

Kartka z kalendarza - 20 listopada


Wtorek, 20 listopada, jest 324. dniem roku. Słońce w znaku Skorpiona wzeszło o godz. 7.05, zajdzie o 15.37. Dzień będzie trwał 8 godzin i 32 minuty. Imieniny obchodzą: Anatol, Edmund, Feliks i Rafał.

Anatol to imię greckie, oznaczające wschód Słońca. Anatol jest wielkim filantropem. Działa odważnie broniąc pokrzywdzonych. Postępuje zgodnie ze swoją intuicją, która prawie nigdy go nie zawodzi. Jest konserwatystą, a swoich zasad broni uparcie. Na ogół nie wykorzystuje swoich uzdolnień artystycznych.

Edmund wywodzi się z języka germańskiego i oznacza "opiekuna spadku". Mężczyzna o tym imieniu jest stały w przekonaniach, lojalny wobec ludzi. Ma ciągle nowe pomysły, nie jest jednak skory do ich realizowania. Elokwentny, inteligentny i wykształcony, dość często daje się ponieść nerwom. Ma z tego powodu wiele kłopotów.

Feliks to imię łacińskie oznaczające "szczęśliwego" lub "urodzajnego". Mężczyzna o tym imieniu bywa niestały, niesłowny, przewrażliwiony do przesady. Ma jednak krytyczny umysł, którym nie zawsze się kieruje, jest bowiem uczuciowy. Ma spore kłopoty w kontaktach z innymi, zwłaszcza z krewnymi i przyjaciółmi.

Rafał jest człowiekiem statecznym, dobrze ułożonym. Ma dużą cierpliwość. Jest koleżeński, towarzyski, lubi imponować innym. Nie jest skory do nauki, z trudem zdobywa zawód. Nie lubi podróży, jest domatorem.

Urodzeni 20 listopada są wszechstronnie uzdolnieni. Na co dzień cechuje ich prawość, życzliwość, dobra wola i uprzejmość. Brak im wytrwałości i konsekwencji w tym, co robią.

Kalendarium

  1. 1858 - urodziła się Selma Lagerlof, szwedzka pisarka, laureatka nagrody Nobla w 1909 r. Napisała m.in. "Cudowną podróż"
  1. 1873 - miasta Buda i Peszt zostały połączone i utworzyły stolicę Węgier Budapeszt
  1. 1900 - w Bronowicach pod Krakowem odbył się ślub poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Uroczystość zainspirowała Stanisława Wyspiańskiego do napisania dramatu "Wesele", wystawionego w Krakowie w 1901 r.
  1. 1900 - zmarł Oskar Wilde, angielski prozaik i poeta, autor powieści modernistycznych, mistrz paradoksu, napisał m.in. "Portret Doriana Graya"
  1. 1910 - zmarł Lew Tołstoj, rosyjski pisarz, autor powieści "Wojna i pokój", "Anna Karenina", "Zmartwychwstanie"
  1. 1917 - Centralna Rada Ukraińska ogłosiła niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej w federacyjnym związku z Rosją Radziecką
  1. 1925 - zmarł Stefan Żeromski, pisarz, współtwórca i pierwszy prezes Związku Zawodowego Literatów Polskich, założyciel polskiego oddziału PEN Clubu, autor opowiadań, nowel i dramatów, poruszających problemy narodowe i społeczne XIX i początków XX wieku. Niektóre jego powieści, jak "Popioły", "Dzieje grzechu" czy "Wierna rzeka", zostały sfilmowane
  1. 1989 - Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Konwencję Praw Dziecka, która weszła w życie 1 września 1990 r.
  1. 1996 - prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży
  1. 1996 - Rada Europy uchwaliła pierwszą konwencję dotyczącą bioetyki, aby zapobiec nadużyciom przy stosowaniu technik medycznych, biologicznych i genetycznych
  1. 1998 - zmarł Marian Brandys, pisarz, autor reportaży literackich, opowieści dokumentalno-historycznych, m.in. "Koniec świata szwoleżerów", "Nieznany książę Poniatowski", "Początek opowieści"
  1. 1999 - zmarł Gwidon Miklaszewski, rysownik, satyryk, ilustrator książek i podręczników szkolnych, współpracownik "Dziennika Zachodniego"

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (jask)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)