Kartka z kalendarza - 20 czerwca
Środa, 20 czerwca, 171. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.14, zajdzie o 21.01. Dzień będzie trwał 16 godzin i 47 minut. Imieniny obchodzą: Bogna, Bogumiła, Rafael, Sylweriusz.
20.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Bogna jest zdrobniałą formą od imion: Bogdana, Bogumiła, Bogusława. Imię Bogumiła pochodzi od słowiańskiego imienia Bogumił. Bogumiła jest inteligentna, umie szybko przystosować się do zmieniających się warunków życia i środowiska. Jest także dobrą obserwatorką, ma zmysł krytyczny, a jednocześnie lubi pochwały.
Rafael pochodzi od imienia Rafał. To z kolei ma hebrajskie pochodzenie i oznacza Bóg uzdrowił, wyleczył. Mężczyzna o tym imieniu jest człowiekiem statecznym, ułożonym, skromnym. Ma drobne wady, jak zbyt duże skłonności do skupiania się na swych problemach, ale ogólnie jest lubiany i szanowany.
Sylweriusz jest odmianą imienia Sylwester pochodzącego z języka łacińskiego. Osoba nosząca to imię kocha przyrodę, lubi wypoczywać na łonie natury. Ma wszechstronny i krytyczny umysł. Przejdzie wiele życiowych burz, zanim wybierze właściwą dla siebie drogę.
Osoby urodzone 20 czerwca odznaczają się dużą aktywnością umysłową i zdecydowanym charakterem. Ich życie wewnętrzne jest niezwykle bogate. W swoich ocenach dzielą ludzi na złych i dobrych, ocen pośrednich nie uznają. Zarówno ich poglądy jak i uczucia nie są stałe. W przypadku niepowodzeń popadają w długotrwały pesymizm.
Kalendarium
- 1566 - Urodził się król Zygmunt III Waza. Za jego panowania stolica kraju została przeniesiona z Krakowa do Warszawy
- 1793 - Urodził się Aleksander Fredro, wybitny komediopisarz, autor "Pana Jowialskiego", "ślubów panieńskich", "Zemsty" i pamiętnika z czasów napoleońskich.
- 1815 - Po decyzji Kongresu Wiedeńskiego w Warszawie uroczyście proklamowano powstanie Królestwa Polskiego.
- 1819 - Urodził się Jakub Offenbach, kompozytor francuski, twórca operetki paryskiej, autor "Orfeusza w piekle", "Życia paryskiego" i "Pięknej Heleny".
- 1837 - Królowa Wiktoria wstąpiła na tron Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii.
- 1900 - We Lwowie rozpoczęto wydawanie pierwszego w Polsce ilustrowanego pisma sportowego "Gazety Sportowej"
- 1940 - Podczas masowej egzekucji (także 21 czerwca) w Palmirach pod Warszawą hitlerowcy rozstrzelali 359 więźniów Pawiaka i innych warszawskich więzień. Zginęli między innymi Mieczysław Niedziałkowski, działacz socjalistyczny, Maciej Rataj działacz ruchu ludowego, były marszałek sejmu oraz wybitny lekkoatleta, olimpijczyk Janusz Kusociński.
- 1944 - Z wyroku Armii Krajowej został powieszony Eugeniusz Świerczewski, bezpośredni sprawca aresztowania generała Stanisława Roweckiego "Grota".
- 1949 - Komisja Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję potępiającą tortury, niewolnictwo, przymusową pracę i inne formy zniewolenia człowieka.
- 1963 - Stany Zjednoczone i Związek Radziecki podpisały w Genewie umowę o instalacji "czerwonego telefonu" w Białym Domu i na Kremlu.
- 1968 - Pod pozorem wspólnych manewrów wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji.
- 1991 - Parlament niemiecki przyjął uchwałę o przeniesieniu urzędów państwowych z Bonn do Berlina.
20 czerwca to także święta narodowe Senegalu i Mali. W 1960 roku państwa te uzyskały niepodległość.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (aso)