PolskaKartka z kalendarza - 18 sierpnia

Kartka z kalendarza - 18 sierpnia


18 sierpnia, sobota, jest 230. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 5.24, zajdzie o 19.54. Dzień będzie trwał 14 godzin i 30 minut. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Karolina, Laura oraz Bronisław.

Helena to imię pochodzenia greckiego. Helena jest zdecydowana, ma uzdolnienia kierownicze, nie lubi, by jej ktoś wydawał polecenia. Jest przy tym sprawiedliwa, prostolinijna i szlachetna. Ceni towarzystwo, lubi otaczać się mężczyznami, choć pozostaje wierna temu, którego wybrała.

Węgierską formą imienia Helena jest imię Ilona. To imię kobiet energicznych i zdecydowanych. Trudno je powstrzymać przed zrobieniem rzeczy, które zaplanowały zrobić, nawet jeśli są one dla nich niebezpieczne. Ilona jest przy tym bardzo kobieca, cieszy się dużym powodzeniem u płci przeciwnej.

Imię Karolina pochodzi od męskiego Karol, które w języku germańskim znaczyło mąż. Kobieta o tym imieniu jest wykształcona, pracowita, ma szerokie zainteresowania. Nierzadko osiąga tytuły naukowe. Choć jest dociekliwa, to jednak nie potrafi systematycznie pracować, co nie przysparza jej dobrej sławy. Twierdzi nawet, że w bałaganie też tkwi metoda, która prowadzi do sukcesu.

Imię Laura wywodzi się z łaciny. Kobieta o tym imieniu jest wszechstronnie wykształcona, często do tego stopnia pochłonięta nauką, że niechętnie wychodzi za mąż i nie szybko staje się matką. Z natury jest pobudliwa, ale także krytyczna. Jest kobietą nowoczesną, dużo podróżuje, jada w luksusowych restauracjach.

Bronisław jest rozważny, szczery i stały w swych przekonaniach. W latach jego młodości rodzice mogą z nim mieć trochę kłopotów wychowawczych, ale za to w wieku dojrzałym jest mężczyzną pracowitym, dbającym o rodzinę. Nie znosi kłamstwa, obłudy, plotek i pazerności.

Kalendarium

  1. 1227 - Zmarł Czyngis Chan, twórca i władca imperium mongolskiego.
  1. 1898 - Urodził się Ludwik Sempoliński, aktor, piosenkarz, pedagog. (zm. 17 kwietnia 1981 r.)
  1. 1918 - W Krakowie otwarto II Wystawę Polskich Ekspresjonistów. Po raz pierwszy prezentowała wówczas prace grupa formistów: Zbigniew Pronaszko, Leon Chwistek oraz Stanisław Ignacy Witkiewicz.
  1. 1933 - Urodził się Roman Polański, reżyser i aktor, autor m.in.: "Noża w Wodzie", "Chinatown", "Dziecka Rosemary" i "Gorzkich godów".
  1. 1936 - Rozpoczął się bunt hiszpańskich jednostek wojskowych, który zapoczątkował wojnę domową w Hiszpanii.
  1. 1937 - Urodził się Edward Stachura - poeta, prozaik, autor zbiorów wierszy "Dużo ognia", "Przystępuję do Ciebie", opowiadań oraz powieści, wśród których największą popularnością cieszy się "Siekierezada". (zm. 24 lipca 1979 r.)
  1. 1937 - Urodził się Robert Redford, amerykański aktor filmowy, znany między innymi z filmów "Żądło", "Pożegnanie z Afryką" oraz "Trzy dni kondora".
  1. 1977 - W okolice Graceland w Memphis na pogrzeb Elvisa Presleya przybyło ponad 100 tys. osób. W ciągu kilku godzin zabrakło kwiatów w całym Memphis. Mostem powietrznym dostarczano je z Kolorado i Kalifornii. W ten sposób na grób dostarczono pięć ton kwiatów.
  1. 1980 - W Szczecinie powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy pod przewodnictwem Mariana Jurczyka.
  1. 1991 - Pucz w Moskwie. W nocy z 18 na 19 sierpnia w byłym Związku Radzieckim wprowadzono stan wyjątkowy. Obowiązki prezydenta państwa przejął Gienadij Janajew - dotychczasowy wiceprezydent. 21 sierpnia aresztowano przywódców puczu i przywrócono do władzy Michaiła Gorbaczowa.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)