PolskaKartka z kalendarza - 18 października

Kartka z kalendarza - 18 października


Czwartek, 18 października, jest 291. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 7.05, zajdzie o 17.36. Dzień będzie trwał 10 godzin i 31 minut. Imieniny obchodzą: Bratumił, Julian, Łukasz.

Bratumił to słowiańskie imię oznaczające "miłego bratu, miłego dla brata". Mężczyźni o tym imieniu są uczciwi, otwarci, czasami trochę naiwni. Lubią tradycję, dużo czasu poświęcają rodzinie. Przykładają dużą wagę do wychowania swoich dzieci.

Imię Julian jest spolonizowaną wersją łacińskiego "Julianus". Osoba o tym imieniu jest szlachetna, daje przykład swoją pracowitością, lubi ład i porządek. Uwielbia bywać w towarzystwie i podróżować.

Imię Łukasz znaczy "urodzony o świcie lub pochodzący z Lucanii". Mężczyzna o tym imieniu jest systematyczny. Ma dobrą pamięć i analityczny umysł. Jest punktualny, pilny i pracowity. To przykładny mąż i wzorowy ojciec. Kocha rodzinę, ceni tradycję. Nie znosi podróży.

Urodzeni 18 października cieszą się dużą sympatią otoczenia. Cechuje ich chłonny i otwarty umysł oraz życiowy entuzjazm. Mają rozwinięte poczucie piękna i harmonii. Ich dużą zaletą jest uprzejmość. Często uciekają od rzeczywistości i wolą żyć w świecie fantazji.

Kalendarium

  1. 1558 - król Zygmunt August aktem podpisanym w Warszawie ustanowił pierwsze w Polsce, międzynarodowe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Przełożonym poczty król mianował swego dworzanina Prospera Prowanę. Dzień ten uważa się za datę powstania poczty w Polsce.
  1. 1596 - w Brześciu Litewskim na Ukrainie podpisano unię między Kościołem katolickim i prawosławnym. Na mocy unii powstał prawosławny Kościół Unicki, uznający zwierzchność papieża.
  1. 1697 - urodził się Giovanni Antonio Canal, zwany Canaletto - malarz i grafik włoski. Malował pejzaże oraz sceny rodzajowe na tle architektury. Jego obrazy odznaczają się wiernością i precyzją szczegółów.
  1. 1793 - w Paryżu zostało otwarte Muzeum w Luwrze.
  1. 1879 - urodził się Grzegorz Fitelberg, dyrygent, propagator muzyki Karola Szymanowskiego, współtwórca orkiestry Polskiego Radia.
  1. 1886 - urodziła się Helena Boguszewska, pisarka, współzałożycielka grupy literackiej "Przedmieście". Tworzyła powieści o charakterze reportażowo-dokumantalnym, powieści psychologiczne, opowiadania, a także powieści radiowe.
  1. 1893 - zmarł francuski kompozytor Charles Gounod twórca muzyki religijnej i operowej. Jego "Ave Maria" i opera "Faust" osiągnęły światową popularność.
  1. 1907 - zakończyły się obrady Konferencji Pokojowej w Hadze. Przedstawiciele 44 państw zdefiniowali prawa ludności cywilnej podczas działań zbrojnych. Ustanowiono stały trybunał rozjemczy i uchwalono 13 konwencji prawa międzynarodowego.
  1. 1922 - w Londynie utworzono rozgłośnię radiową BBC. Pierwszy program nadano w grudniu 1923 roku, zaś transmisje telewizyjne rozpoczęto w listopadzie 1936.
  1. 1926 - urodził się Klaus Kinsky, właściwie Klaus Guenter Karol Nakrzyński, niemiecki aktor, grał w filmach Herzoga "Nosferatu - wampir", "Woyzeck", "Fitzcarraldo", "Cobra Verde".
  1. 1931 - zmarł Thomas Edison, amerykański wynalazca, który wymyślił instalację automatycznego sygnału, wynalazł żarówkę, telefon i kinematografię, opracował wzór dalekopisu.
  1. 1955 - zmarł Jose Ortega y Gasset, hiszpański filozof i eseista, członek hiszpańskiej Akademii Królewskiej i profesor Uniwersytetu w Madrycie. Dążył do zeuropeizowania i uwspółcześnienia kultury hiszpańskiej.
  1. 1967 - radziecka stacja automatyczna "Wenus-4" dotarła do planety Wenus i wylądowała na jej powierzchni.
  1. 1991 - w Moskwie podpisano układ o wspólnocie gospodarczej ośmiu republik byłego Związku Radzieckiego. Umowę nawiązały Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgizja, Rosja, Tadżykistan, Turkmenia i Uzbekistan.

18 października - Dzień Poczty Polskiej

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)